Guernica (obraz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Guernica
Autor Pablo Picasso
Rok wykonania 1937
Technika wykonania olej na płótnie
Rozmiar 349 × 776 cm
Muzeum Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii
Mural w Guernice.

Guernica – obraz olejny Pabla Picassa z 1937. Znajduje się w Muzeum Królowej Zofii w Madrycie.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Obraz został zamówiony i opłacony (200 tys. peset) przez rząd republikański celem wystawienia go w hiszpańskim pawilonie podczas Wystawy światowej w 1937 roku w Paryżu. Jest wyrazem hołdu złożonego baskijskiemu miastu Guernica, które 26 kwietnia 1937 roku zostało zbombardowane przez niemiecki korpus Legion Kondor, wchodzący w skład Luftwaffe. Podczas hiszpańskiej wojny domowej w latach 30. XX wieku miasto opowiedziało się po stronie lewicowego rządu republikańskiego.

Wiadomość o zbombardowaniu miasta szybko rozniosła się po ówczesnej Europie, a wydarzenie stało się symbolem okrucieństwa wojennego. Pablo Picasso – jako pacyfista i sympatyk komunizmu – podczas wojny domowej opowiedział się po stronie Republikanów.

Malowidło przedstawia chaos, śmierć i strach ludzi, które sprowadza wojna na spokojne miasteczko. Tragedia Guerniki została podkreślona poprzez użytą kolorystykę – czerń, biel i różne odcienie szarości. Cierpienie wyraził artysta poprzez postacie i rekwizyty: szczątki ludzkie, płaczące kobiety, leżącego wojownika. Symbolicznie obraz ten przedstawia również cierpienie całego narodu baskijskiego walczącego o wolność, o swój kraj i język.

Po zakończeniu wojny domowej w Hiszpanii nastała dyktatura frankistowska. Pablo Picasso wyraził wolę, by obraz wrócił do Hiszpanii, gdy powróci tam demokracja. Do roku 1981 obraz pozostał w Nowym Jorku. Obecnie obraz znajduje się w muzeum Reina Sofia w Madrycie. Kopia obrazu znajduje się w głównym budynku ONZ, by przypominać o okrucieństwach wojny i przestrzegać przed nią. Obraz został zasłonięty na czas I wojny w Zatoce Perskiej. Inna replika znajduje się w mieście Guernica.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Pacewicz A., A to historia!, t.5, wyd. Nowa Era