Guerra Junqueiro

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Guerra Junqueiro (ur. 1850, zm. 1923) – portugalski prawnik, polityk i poeta[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Abílio Manuel Guerra Junqueiro urodził się w miejscowości Freixo de Espada à Cinta 17 września 1850 roku[2][3]. Był synem José Antónia Junqueira Júniora i jego żony Any Marii Guerry. Uczył się w liceum w Bragançy[2][3]. Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął studia teologiczne na Uniwersytecie w Coimbrze[2]. Po dwóch latach zrozumiał, że nie ma powołania duchownego i przeniósł się na wydział prawa[2]. Studia ukończył w 1873 roku. Już wtedy dał się poznać jako utalentowany poeta. W 1868 roku opublikował dzieła O Aristarco Português i Baptismo de Amor[2]. W 1873 wydał poemat À Hespanha Livre[3], poświęcony utworzeniu republiki w Hiszpanii, którym otwarcie zdeklarował się jako demokrata[2]. W Coimbrze redagował czasopismo A Folha[2]. Po przeprowadzeniu się do Lizbony współpracował z pismami politycznymi i artystycznymi, jak A Lanterna Mágica[2]. Wybrał karierę urzędnika. Był sekretarzem gubernatora prowincji Angra do Heroísmo, a potem Viana do Castelo[2]. W 1878 został deputowanym do parlamentu[2]. Zmarł w Lizbonie, 7 lipca 1923 roku[2][3].

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Guerra Junqueiro. Pomnik z brązu Leopolda de Almeida (1970) w ogrodzie muzeum poety

W 1874 roku Guerra Junqueiro wydał tomik A Morte de D. João, który spotkał się z przychylnymi recenzjami uznanych literatów, jak Camilo Castelo Branco i Joaquim Pedro de Oliveira Martins[2]. Odtąd zajmował centralne miejsce na literackiej scenie Portugalii. Był uważany za portugalskiego Wiktora Hugo[2] i największego poetę socjalnego. W swojej twórczości zajmował pozycje demokratyczne, postępowe i antyklerykalne[2]. Był też aktywny jako tłumacz. Przełożył na portugalski dzieła Hansa Christiana Andersena. Dzieło Guerry Junqueiry wysoko cenił największy poeta portugalski XX wieku, Fernando Pessoa[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Abílio Manuel Guerra Junqueiro, Portuguese poet (ang.). Encyclopaedia Britannica. [dostęp 2016-11-21].
  2. a b c d e f g h i j k l m n o Elisabeta Mariotto: Guerra Junqueiro (port.). cvc.instituto-camoes.pt. [dostęp 2016-11-21].
  3. a b c d Biografia de Abílio Guerra Junqueiro (port.). pensador.uol.com.br. [dostęp 2016-11-21].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]