Guerrilla Games

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Guerrilla Games
Państwo  Holandia
Prowincja  Holandia Północna
Siedziba Amsterdam
Data założenia 2000
Forma prawna jednostka zależna
brak współrzędnych
Strona internetowa

Guerrilla Games (dawniej Lost Boys Games) – holenderski producent gier komputerowych, będący jednostką zależną Sony Interactive Entertainment. Studio najbardziej znane jest z serii gier Killzone przeznaczonych na konsole PlayStation.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Spółka rozpoczęła działalność jako część holenderskiego multimedialnego konglomeratu Lost Boys, gdzie operowała pod nazwą Lost Boys Games. Powstało z połączenia trzech niezależnych holenderskich deweloperów, do których zaliczało się Orange Games założone przez Arjana Brussee i Digital Infinity, którego twórcą był Arnout van der Kamp. Przez następne trzy i pół roku studio wyprodukowało cztery gry, po dwie na konsole Game Boy Color i Game Boy Advance.

W połowie 2003 roku z powodu zmian w korporacji studio zostało sprzedane Media Republic, nowego przedsięwzięcia zapoczątkowanego przez jednego z założycieli Lost Boys - Michiela Mola, a w lipcu zmieniono jego nazwę na Guerilla Games[1]. Deweloper szybko rozpoczął prace nad nowymi grami: Killzone we współpracy z Sony Computer Entertainment na konsolę PlayStation 2 oraz ShellShock: Nam ’67 we współpracy z Eidos Interactive na konsole PlayStation 2, Xbox, i komputery osobiste. Obydwa tytuły zostały wydane w następnym roku i zebrały ciepłe recenzje, jednakże Killzone cieszył się ogromnym zainteresowaniem już przed premierą. Pomimo słabych recenzji i niepochlebnych ocen mediów, gra sprzedała się w ponad milionowym nakładzie, zdobywając uznanie w Stanach Zjednoczonych i Europie[potrzebny przypis]. Dzięki temu sukcesowi, firma podpisała w 2004 roku umowę z Sony Computer Entertainment, w której zobowiązywała się do tworzenia gier wyłącznie na konsole tej firmy, czyli PlayStation 2, PlayStation 3 i PlayStation Portable[2]. Gra ShellShock: Nam ’67 została sprzedana w nakładzie 900 tysięcy egzemplarzy[3].

W maju 2005 roku firma cieszyła się dużym zainteresowaniem i krytyką, zarówno pozytywną jak i negatywną, w związku z wydaniem pierwszego trailera gry Killzone 2 w trakcie konferencji Sony na targach E3, kiedy po raz pierwszy zaprezentowano konsolę PlayStation 3. Sceptycyzm i niechęć zarówno do gry, jak i okoliczności jej prezentacji odbiły się negatywnie i doprowadziły do złączenia firmy z pozostałymi deweloperami Sony Computer Entertainment pomimo jej krótkiej historii i niewielkiej ilości wydanych gier. W grudniu tego samego roku Sony oficjalnie potwierdziło nabycie Guerrilla Games[4].

Gry wyprodukowane przez studio[edytuj | edytuj kod]

Tytuł gry Data wydania Platforma Uwagi
Rhino Rumble 2000 Game Boy Color wydana jeszcze jako gra studia Lost Boys Games
Spongebob Squarepants 2000 PlayStation wydana jeszcze jako gra studia Lost Boys Games
Tiny Toon Adventures: Dizzy's Candy Quest październik 2001 Game Boy Color wydana jeszcze jako gra studia Lost Boys Games
Invader 2002 Game Boy Advance wydana jeszcze jako gra studia Lost Boys Games
Black Belt Challenge 2002 Game Boy Advance wydana jeszcze jako gra studia Lost Boys Games
ShellShock: Nam ’67 14 września 2004 Windows, PlayStation 2, Xbox
Killzone 2 listopada 2004 PlayStation 2
Killzone: Liberation 31 października 2006 PlayStation Portable
Killzone 2 27 lutego 2009 PlayStation 3
Killzone 3 22 lutego 2011[5] PlayStation 3
Killzone: Mercenary 13 września 2013 PlayStation Vita
Killzone: Shadow Fall 15 listopada 2013 PlayStation 4
Horizon Zero Dawn 28 lutego 2017[6] PlayStation 4

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]