Guido Marini

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Guido Marini
prałat honorowy
Jego Świątobliwości
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 31 stycznia 1965
Genua
Mistrz papieskich ceremonii liturgicznych
Okres sprawowania od 1 października 2007
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Prezbiterat 4 lutego 1989

Guido Marini (ur. 31 stycznia 1965 w Genui) – włoski prezbiter katolicki, mistrz papieskich ceremonii liturgicznych.

W Genui kształcił się i 4 lutego 1989 przyjął święcenia kapłańskie. Uzupełniał potem wykształcenie na Papieskich Uniwersytetach: Laterańskim - w zakresie prawa kanonicznego i Salezjańskim - w dziedzinie psychologii środków społecznego przekazu. W latach 1988-2003 był osobistym sekretarzem trzech kolejnych arcybiskupów Genui: kardynałów Giovanniego Canestriego, Dionigiego Tettamanziego i Tarcisia Bertonego. Był też mistrzem ceremonii liturgicznych dwóch ostatnich i obecnego rządcy tej archidiecezji kard. Angelo Bagnasco.

W latach 2003-2005 kierował archidiecezjalnym Urzędem ds. Wychowania i Szkoły, ze szczególnym uwzględnieniem nauczania religii katolickiej. Do roku 2001 był także członkiem Rady kapłańskiej, a od 2005 do 2007 był kanclerzem Kurii arcybiskupiej. Od 1992 wykładał prawo kanoniczne w genueńskiej sekcji Wydziału Teologicznego Północnych Włoch i w Wyższym Instytucie Nauk Religijnych.

Ogłosił wiele prac i artykułów z zakresu duchowości. Był także kierownikiem duchowym i duszpasterzem różnych grup młodzieżowych, jak również asystentem duchowym kilku żeńskich wspólnot zakonnych.

Od 1 października 2007 sprawuje urząd Mistrza Papieskich Ceremonii Liturgicznych.

Guido Marini był notariuszem na konklawe w marcu 2013.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]