Gumshoe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gumshoe
Producent Nintendo
Wydawca Nintendo
Data wydania 1986
Gatunek gra platformowa
Tryby gry gra jednoosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma NES
Nośniki kartridż
Kontrolery Zapper

Gumshoegra platformowa wyprodukowana i wydana przez Nintendo na konsolę Nintendo Entertainment System 1986 w USA. Do sterowania wymagany był pistolet świetlnyZapper. Gra została zaprojektowana przez Yoshio Sakamoto[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Gracz wciela się w postać Stevensona, byłego agenta FBI, którego córka została porwana przez King Doma. Antagonista wysyła mu list, w którym żąda od głównego bohatera przyniesienia pięciu diamentów „Black Panther” w ciągu 24 godzin. Stevenson wyrusza na poszukiwania[2].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Gumshoe jest typową grą platformową, gdzie postać gracza przesuwa się automatycznie w prawą stronę ekranu. Oryginalną cechą gry jest sterowanie za pomocą pistoletu świetlnego (Zappera) – celny strzał powoduje, że bohater podskakuje, oprócz tego gracz musi strzelać w przeciwników i przeszkody lecące w stronę Stevensona[2]. Podczas rozgrywki można natrafić na balony, których zestrzelenie pozwala na uzupełnienie amunicji. Pozbycie się wszystkich balonów na danym poziomie skutkuje zwiększeniem liczby żyć.

Produkcja składa się z czterech poziomów[3]. Na pokonanie każdego z nich główny bohater ma 6 minut, przy czym na końcu ostatniego poziomu gracz walczy z bossem, po pokonaniu którego spotyka King Doma i ratuje swoja córkę.

Odbiór gry[edytuj | edytuj kod]

Tony Takoushi z magazynu „Computer and Video Games” pochwalił oprawę graficzną i muzykę w grze, a także wysoki poziom trudności wymagający skupienia gracza[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Chris Kohler: Q&A: Metroid Creator's Early 8-Bit Days at Nintendo (ang.). Wired, 2010-04-07. [dostęp 2016-07-13].
  2. a b Cyril Lachel: Gumshoe Review for NES (1986) (ang.). Defunct Games, 2013-02-25. [dostęp 2016-07-13].
  3. a b Tony Takoushi. Gumshoe. „Computer and Video Games”, s. 125, luty 1988.