Gumshoe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gumshoe
Producent

Nintendo

Wydawca

Nintendo

Data wydania

1986

Gatunek

gra platformowa

Tryby gry

gra jednoosobowa

Wymagania sprzętowe
Platforma

NES

Nośniki

kartridż

Kontrolery

Zapper

Gumshoegra platformowa wyprodukowana i wydana przez Nintendo na konsolę Nintendo Entertainment System 1986 w USA. Do sterowania wymagany był pistolet świetlnyZapper. Gra została zaprojektowana przez Yoshio Sakamoto[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Gracz wciela się w postać Stevensona, byłego agenta FBI, którego córka została porwana przez King Doma. Antagonista wysyła mu list, w którym żąda od głównego bohatera przyniesienia pięciu diamentów „Black Panther” w ciągu 24 godzin. Stevenson wyrusza na poszukiwania[2].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Gumshoe jest typową grą platformową, gdzie postać gracza przesuwa się automatycznie w prawą stronę ekranu. Oryginalną cechą gry jest sterowanie za pomocą pistoletu świetlnego (Zappera) – celny strzał powoduje, że bohater podskakuje, oprócz tego gracz musi strzelać w przeciwników i przeszkody lecące w stronę Stevensona[2]. Podczas rozgrywki można natrafić na balony, których zestrzelenie pozwala na uzupełnienie amunicji. Pozbycie się wszystkich balonów na danym poziomie skutkuje zwiększeniem liczby żyć.

Produkcja składa się z czterech poziomów[3]. Na pokonanie każdego z nich główny bohater ma 6 minut, przy czym na końcu ostatniego poziomu gracz walczy z bossem, po pokonaniu którego spotyka King Doma i ratuje swoją córkę.

Odbiór gry[edytuj | edytuj kod]

Tony Takoushi z magazynu „Computer and Video Games” pochwalił oprawę graficzną i muzykę w grze, a także wysoki poziom trudności wymagający skupienia gracza[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Chris Kohler: Q&A: Metroid Creator's Early 8-Bit Days at Nintendo. Wired, 2010-04-07. [dostęp 2016-07-13]. (ang.).
  2. a b Cyril Lachel: Gumshoe Review for NES (1986). Defunct Games, 2013-02-25. [dostęp 2016-07-13]. (ang.).
  3. a b Tony Takoushi. Gumshoe. „Computer and Video Games”, s. 125, luty 1988.