Gun mada

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mapa Mezopotamii za rządów władców z III dynastii z Ur z zaznaczonym obszarem podbitych ziem (peryferiów) z których ściągano podatek gun mada

Gun mada (sum. gun ma.da, tłum. „podatek z podbitych ziem”)[1] – nazwa jednego z podatków płaconych w sumeryjskim państwie III dynastii z Ur (2113-2005 p.n.e.)[2]. Podatek ten płacony był w żywym inwentarzu przez personel wojskowy stacjonujący na peryferiach państwa[3]. Chodziło tu przede wszystkim o podbite obszary leżące na wschód od rzeki Tygrys, gdzie władcy III dynastii z Ur utworzyli szereg osiedli wojskowych[2]. Ściągany w formie podatku żywy inwentarz gromadzony był w mieście Drehem, gdzie następowała jego redystrybucja[2]. Podatek gun mada wraz z podatkiem bala, płaconym przez prowincje państwa, stanowił podstawę systemu podatkowo-redystrybucyjnego wprowadzonego przez władców III dynastii z Ur[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. hasła gun („trybut, podatek”) i ma.da („obce, podbite ziemie”); w: Halloran J.A., Sumerian Lexicon: A Dictionary Guide to the Ancient Sumerian Language, Logogram Publishing, Los Angeles 2006, s. 92 i 165.
  2. a b c Astour M.C., History..., s. 87.
  3. a b Roaf M., Wielkie..., s. 102.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Astour M.C., History of Ebla, w: Gordon C.H., Rendsburg G.A. (red.), Eblaitica: Essays on the Ebla Archives and Eblaite Language, t. 4, Eisenbrauns 1987, s. 57-196.
  • Roaf M., Wielkie kultury świata - Mezopotamia, Świat Książki 1998.