Przejdź do zawartości

Gunder Gundersen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gunder Gundersen
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

12 września 1930
Asker

Data i miejsce śmierci

2 czerwca 2005
Oslo

Klub

IF Frisk Asker

Dorobek medalowy
Reprezentacja  Norwegia
Mistrzostwa świata
srebro Falun 1954 kombinacja norweska
brąz Lahti 1958 kombinacja norweska
Inne nagrody
złoto Medal Holmenkollen
1959

Gunder Gundersen (ur. 12 września 1930 w Asker, zm. 2 czerwca 2005 w Oslo) – norweski dwuboista klasyczny, dwukrotny medalista mistrzostw świata.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Gundersen reprezentował barwy klubu IF Frisk Asker. Pierwszym sukcesem w jego karierze było zdobycie mistrzostwa Norwegii w kategorii juniorów w 1950 roku. Dwa lata później wygrał zawody w kombinacji podczas Holmenkollen Ski Festival, ale na odbywających się w tym samym roku igrzyskach olimpijskich w Oslo nie wystąpił.

W 1954 roku wziął udział w mistrzostwach świata w Falun, gdzie wywalczył srebrny medal, ulegając jedynie swemu rodakowi Sverre Stenersenowi, do którego stracił zaledwie 1 punkt. Trzecie miejsce przypadło kolejnemu reprezentantowi Norwegii, Kjetilowi Mårdalenowi, który miał jednak wyraźną stratę do pierwszej dwójki. W 1955 roku Gundersen zwyciężył w organizowanych w Lahti zawodach Salpausselän Kisat. Ze startu na igrzyskach olimpijskich w Cortinie d’Ampezzo w 1956 roku wyeliminowała go kontuzja.

Na mistrzostwach świata w Lahti w 1958 roku brązowy medal, ustępując tylko Finowi Paavo Korhonenowi oraz po raz kolejny Sverre Stenersenowi. W konkursie skoków Norweg uzyskał dziewiąty wynik, jednak na trasie biegowej miał drugi czas, co pozwoliło mu zająć miejsce na podium. Rok później po raz drugi zwyciężył w zawodach w Holmenkollen, otrzymując jednocześnie medal Holmenkollen. Sukces ten powtórzył także w 1960 roku. W lutym tego samego roku wystąpił na igrzyskach olimpijskich w Squaw Valley, uzyskując czternasty wynik w skokach i dwunasty na trasie biegowej, co dało mu jedenastą pozycję. Wynik Gundersena był najsłabszym spośród norweskich dwuboistów na tych igrzyskach, na kolejnych Gunder już nie startował. Ostatnim sukcesem w jego karierze było zdobycie tytułu mistrza kraju w 1961 roku.

Po zakończeniu kariery zawodniczej został działaczem sportowym, pracował między innymi w Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Na igrzyskach olimpijskich w Lake Placid w 1980 roku był dyrektorem technicznym podczas zawodów w kombinacji. Gundersen jest ponadto autorem metody rozgrywania zawodów, która znacząco zmieniła obraz kombinacji norweskiej. Metoda ta nazywana jest od jego nazwiska metodą Gundersena.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska olimpijskie [edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Wynik zwycięzcy Strata Zwycięzca
11. 22 lutego 1960 Stany Zjednoczone Squaw Valley Indywidualnie K-80/15 km 457.952 pkt -24.904 pkt Georg Thoma

Mistrzostwa świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Wynik zwycięzcy Strata Zwycięzca
2. 17 lutego 1954 Szwecja Falun Indywidualnie K-80/18 km 461.1 pkt -1.0 pkt Norwegia Sverre Stenersen
3. 3 marca 1958 Finlandia Lahti Indywidualnie K-90/18 km 448.500 pkt -3.948 pkt Finlandia Paavo Korhonen

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]