Guntis Ulmanis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Guntis Ulmanis
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 13 września 1939
Ryga
Prezydent Łotwy
Okres od 7 lipca 1993
do 7 lipca 1999
Przynależność polityczna Łotewski Związek Rolników
Następca Vaira Vīķe-Freiberga
podpis
Odznaczenia
Order Trzech Gwiazd I klasy (Łotwa) Order Orła Białego Wielki Krzyż Orderu Witolda Wielkiego (Litwa) Order Słonia (Dania) Krzyż Wielki Orderu Białej Róży Finlandii Krzyż Wielki Królewskiego Norweskiego Orderu Świętego Olafa Order Zasługi Republiki Włoskiej I Klasy z Wielkim Łańcuchem Order Królewski Serafinów (Szwecja) Krzyż Wielki Klasy Specjalnej Orderu Zasługi RFN

Guntis Ulmanis (ur. 13 września 1939 w Rydze) – łotewski polityk i ekonomista, poseł na Sejm, prezydent Łotwy w latach 1993–1999.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest synem bratanka Karlisa Ulmanisa, przedwojennego przywódcy Łotwy. Po zajęciu Łotwy przez sowietów został zesłany z całą rodziną na Syberię. Powrócił na Łotwę w 1948 z zakazem zamieszkania w Rydze. Studiował ekonomię w Uniwersytecie Łotwy w Rydze, po studiach odbył służbę wojskową. W latach 1965–1989 był członkiem Komunistycznej Partii Łotwy. Pracował jako ekonomista w przedsiębiorstwach budowlanych i w służbach miejskich. Krótko pełnił funkcję wiceprzewodniczącego komitetu planowania w Rydze. Był wykładowcą na macierzystej uczelni oraz w Ryskim Instytucie Politechnicznym.

Po przemianach politycznych dołączył do Łotewskiego Związku Rolników (LZS), reaktywowanego po 50 latach okupacji sowieckiej, pełnił obowiązki honorowego przewodniczącego partii. W 1992 wszedł w skład rady Banku Łotwy. W 1993 uzyskał mandat posła na Sejm V kadencji z ramienia LZS. W tym samym roku wybrany przez Sejm na prezydenta państwa, pozostał nim przez dwie kadencje do 1999.

W 2000 założył fundację własnego imienia (Prezidenta Ulmaņa fonds). Był dyrektorem generalnym komitetu organizującego Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie w 2006. Został udziałowcem i członkiem władz klubu hokejowego Dinamo Ryga. W wyborach w 2010 uzyskał jeden z ośmiu mandatów w Sejmie, które przypadły komitetowi O lepszą Łotwę; wykonywał go do 2011.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Żonaty z Ainą Ulmane (od 1962), mają córkę Guntrę i syna Alvilsa.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. M.P. z 1997 r. nr 44, poz. 430
  2. Ordensdetaljer (duń.). borger.dk. [dostęp 2015-05-27].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]