Guo Xiang

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej chińskie nazwisko Guo.
Guo Xiang
Nazwisko chińskie
Pismo uproszczone 郭象
Pismo tradycyjne 郭象
Hanyu pinyin Guō Xiàng
Wade-Giles Kuo Hsiang

Guo Xiang (zm. 312) – chiński filozof, wraz z Wang Bi główny przedstawiciel neotaoizmu.

Był autorem komentarza do Zhuangzi, zdaniem współczesnych mu krytyków będącego w istocie plagiatem dzieła Xiang Xiu (ok. 221–ok. 300). Współcześnie przeważa opinia, że Guo po śmierci Xianga dokonał redakcji jego prac i rozwinął przedstawione w nich teorie.

Zdaniem Guo Xianga wszystkie rzeczy powstają samoistnie same z siebie i nie posiadają żadnej przyczyny, albowiem mające stanowić zasadę wszechrzeczy dao jest w istocie nicością. Zaprzeczał w ten sposób istnieniu jakiejkolwiek przyczyny istnienia oraz demiurga. Rzeczy oddziałują jednak wzajemnie na siebie, implikując samoprzekształcenia i wprawiając wszechświat w ciągły ruch. Z powodu nieustannych zmian natury, społeczeństwo i obyczaje zależnie od okoliczności także muszą ulegać przekształceniom. Zrozumienie tego procesu i podporządkowanie się mu stanowi właśnie według Guo istotę niedziałania.

Guo Xiang przedstawił ideał taoistycznego mędrca, który poruszając się w obszarze spraw ludzkich i świecie transcendentalnym, osiąga dzięki niedziałaniu sukcesy społeczne i polityczne[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Encyklopedia historyczna świata. T. III. Kraków: Agencja Publicystyczno-Wydawnicza Opres, 2000, s. 312. ISBN 83-85909-61-3.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Feng Youlan: Krótka historia filozofii chińskiej. Kraków: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2001. ISBN 83-01-13421-6.