Guru Meditation
Ten artykuł od 2012-06 wymaga zweryfikowania podanych informacji. |
Guru Meditation – nazwa błędu, który występował we wczesnych wersjach komputerów Amiga w sytuacji, gdy oprogramowanie wykonało niedozwoloną operację. Błąd ten jest analogiczny do np. błędów BSOD w systemach Windows.
Po wyświetleniu się błędu Guru Meditation użytkownik komputera mógł jedynie zrestartować system lub też debugować go za pomocą narzędzia ROMWack.
Błąd był wizualizowany poprzez wyświetlenie w górnej części ekranu czerwonego tekstu w czerwonej obwódce. Żółty lub zielony kolor liter i obwódki oznaczał błędy, które można było zignorować. Kolor czerwony oznaczał błąd krytyczny.
Tuż przed pojawieniem się tego błędu ekran mógł stać się czarny, a diody stacji dyskietek i zasilania mogły zacząć migać. W wersjach Kickstartu od 1.1 do 1.3 błąd był zawsze oznaczony kolorem czerwonym. W systemie AmigaOS w wersjach 2.x i 3.x błędy odzyskiwalne (Recoverable Alert) były oznaczane kolorem żółtym. Wczesne wersje AmigaOS 2.x pokazywały takie błędy kolorem zielonym. We wszystkich wersjach systemu błędy krytyczne (ang. dead-end) były oznaczane kolorem czerwonym.
Rodzaj Guru Meditation był oznaczany za pomocą dwóch liczb oddzielonych kropką. W przypadku, gdy błąd dotyczył procesora, miał on format #0000000x.yyyyyyyy, natomiast błąd systemu operacyjnego był oznaczany formatem #aabbcccc.dddddddd.
Termin „Guru Meditation Error” powstał jako żart w początkach firmy Amiga. Miała ona produkt o nazwie Joyboard dla domowej konsoli gier wideo Atari 2600, był on analogiczny do joysticka, ale obsługiwany za pomocą stóp – podobny do Wii Balance Board . Na początku prac nad systemem operacyjnym dla komputerów Amiga programiści firmy byli tak sfrustrowani częstymi awariami systemu, że jako technikę relaksacyjną opracowano grę, w której osoba siedziała na Joyboardzie ze skrzyżowanymi nogami, przypominając indyjskiego guru[1]. Gracz starał się pozostać nieruchomy; zwycięzcą gry była osoba, która wytrzymała najdłużej. Jeśli gracz poruszył się za bardzo, występował błąd „Guru Meditation”[2].
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Robert J. Mical. How We Created the Amiga Computer. „Info Magazine”. 13. s. 45. [dostęp 2023-01-20]. (ang.).
- ↑ Guru Meditation. A medititation game for Atari VCS and iPhone. Ian Bogost. [dostęp 2023-01-20]. (ang.).