Gurudwara

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Złota Świątynia w Amritsarze
Gurdwara w Delhi
Wnętrze gurdwary w Polsce

Gurudwara (język hindi: गुरुद्वारा gurudvārā, Gurdwara, z języka pendżabskiego: ਗੁਰਦੁਆਰਾ gurduārā lub ਗੁਰਦਵਾਰਾ gurdwārā, dosłownie "brama do Guru (Boga)") – ogólne określenie na świątynię sikhijską. Ponieważ pierwsze gurdwary powstawały w warunkach silnej presji ze strony islamu, a sikhizm w założeniu miał pogodzić zwaśnionych hindusów i muzułmanów, w przeciwieństwie do typowych świątyń hinduistycznych w gurudwarze nie ma wizerunków bóstwa i świętych, natomiast na honorowym podwyższeniu, zwanym tacht (dosłownie "tron"), spoczywa Sri Guru Granth Sahib, święta księga sikhizmu.

Rytuały w gurudwarze są bardzo proste, polegają na indywidualnej modlitwie, śpiewaniu kirtanów oraz 48-godzinnej recytacji całej świętej księgi. Zwyczajowo wiernym rozdaje się tzw. parszad – poświęcony pokarm, przygotowany w przyświątynnej kuchni.

Osoby innych religii są mile widziane, lecz wszystkich obowiązuje kilka zasad: zdjęcie obuwia, nakrycie głowy, obmycie rąk i zakaz wnoszenia papierosów.

Gurudwary znajdują się również w Europie, jest także w Polsce w Raszynie pod Warszawą – nosi nazwę Gurudwara Singh Sabha[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Owen Cole W., Sambhi, Piara Singh: Sikhowie. Wiara i życie, Wydawnictwo Łódzkie 1987, ISBN 83-218-0619-8

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]