Gustav Hartlaub

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gustav Hartlaub
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

8 listopada 1814
Brema

Data i miejsce śmierci

29 listopada 1900
Brema

Zawód, zajęcie

lekarz, ornitolog

Karel Johan Gustav Hartlaub (ur. 8 listopada 1814 w Bremie, zm. 29 listopada 1900 tamże) – niemiecki lekarz i ornitolog.

Gustav Hartlaub urodził się w Bremie, studiował w Bonn i Berlinie, a medycynę ukończył w Getyndze. W 1840 zaczął badać i kolekcjonować ptaki egzotyczne, które potem przekazywał do Muzeum Historii Naturalnej w swoim rodzinnym mieście, kilka gatunków opisał jako pierwszy. W 1852 wraz z Jeanem Cabanisem rozpoczął wydawanie czasopisma „Journal of Ornithology” (niem. „Journal für Ornithologie”), natomiast razem z Ottem Finschem napisał książkę Beitrag zur Fauna Centralpolynesiens. W 1867 namalował serię litografii, opierając się na okazach zebranych przez Eduarda Heinricha Graeffe dla Muzeum Godeffroy w Hamburgu.

Na bazie jego nazwiska zostały utworzone nazwy kilku gatunków ptaków, między innymi gwinejka (Pteronetta hartlaubii), dropik białouchy (Lissotis hartlaubii), mewa przylądkowa (Chroicocephalus hartlaubii).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Bo Beolens, Michael Watkins: Whose bird? : common bird names and the people they commemorate. Londyn: Christopher Helm, 2003. ISBN 978-0300103595.