Guta von Habsburg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Guta Habsburżanka
Ilustracja
Guta
Królowa Czech
Okres od 1285
do 1297
Jako żona Wacław II
Poprzedniczka Kunegunda Halicka
Następczyni Ryksa Elżbieta
Dane biograficzne
Dynastia Habsburgowie
Data i miejsce urodzenia 13 marca 1271
Rheinfelden
Data i miejsce śmierci 18 czerwca 1297
Praga
Ojciec Rudolf I Habsburg
Matka Gertruda von Hohenberg
Mąż Wacław II
Dzieci Przemysł
Wacław III
Agnieszka
Anna
Elżbieta
Guta
Jan
Jan
Małgorzata
Guta

Juta Habsurżanka[1] (ur. 13 marca 1271 w Rheinfelden, zm. 18 czerwca 1297 w Pradze) – królowa czeska.

Guta była córką Rudolfa I Habsburga i Gertrudy von Hohenberg. Już jako pięcioletnie dziecko stała się obiektem planów politycznych ojca, który w ramach układów pokojowych w Wiedniu z królem czeskim Przemysłem Otokarem II uzgodnił, że Guta lub jedna z jej sióstr poślubi pięcioletniego królewicza Wacława. Formalne zaręczyny nastąpiły w 1279 r., a ślub w 1285 r. w Chebie. Po chebskich uroczystościach Rudolf zabrał córkę ze sobą do Niemiec pod pretekstem zepsucia panującego na praskim dworze. Chodziło mu o związek królowej wdowy Kunegundy Halickiej z Zawiszą z Falkenštejnu.

W 1287 r. Wacław II przygotowywał swoją koronację, która jednak wówczas nie nastąpiła i z tej okazji udało mu się sprowadzić żonę do Czech. Guta podobnie, jak jej ojciec, nienawidziła Zawiszy z Falkenštejna. Udało jej się doprowadzić do jego uwięzienia. Popierała także ekspansję Czech w kierunku północnym. Guta niemal przez całe małżeństwo była w ciąży. W ciągu 10 lat urodziła 10 dzieci, w tym raz bliźnięta. Dopiero w 1297 r. odbyła się koronacja królewska Wacława i Guty. Królowa źle się czuła po niedawnym porodzie. Długie uroczystości dodatkowo nadszarpnęły jej zdrowie. Zmarła dwa tygodnie po koronacji.

Guta i Wacław II mieli dziesięcioro dzieci:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Antoni Barciak: Czechy a ziemie południowej Polski w XIII oraz w początkach XIV wieku. Katowice: Uniwersytet Śląski, 1992, s. 81.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]