Przejdź do zawartości

Gutzon Borglum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gutzon Borglum
Ilustracja
Imię i nazwisko

John Gutzon de la Mothe Borglum

Data i miejsce urodzenia

25 marca 1867
St. Charles

Data i miejsce śmierci

6 marca 1941
Chicago

Narodowość

amerykańska

Dziedzina sztuki

rzeźba

John Gutzon de la Mothe Borglum (ur. 25 marca 1867 w St. Charles, zm. 6 marca 1941 w Chicago) – amerykański malarz i rzeźbiarz, twórca monumentalnych rzeźb w zboczu Mount Rushmore, przedstawiających twarze czterech prezydentów Stanów Zjednoczonych.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 25 marca 1867 roku w St. Charles, w Idaho. Był dzieckiem duńskich imigrantów Jamesa i Idy Michelson Borglumów. Jego ojciec był mormonem, który miał dwie żony – rodzone siostry. Od siódmego roku życia wychowywany był w Nebrasce. Miał brata, Solona, który również wybrał karierę rzeźbiarza[1][2].

Studiował sztukę w San Francisco. W wieku 22 lat ożenił się ze swoją nauczycielką, starszą od siebie o 18 lat, Elizabeth Janes Putnam. W 1890 roku wyjechał do Europy, by kontynuować studia na Académie Julian i w École des Beaux-Arts w Paryżu. Był uczniem między innymi Augusta Rodina, pod jego wpływem zainteresował się rzeźbą. Od 1896 przebywał w Anglii, gdzie zajmował się malarstwem, ilustrowaniem książek oraz rzeźbą. Jego prace zyskiwały uznanie zarówno we Francji, jak i w Wielkiej Brytanii. W 1901 wrócił do USA i osiadł w Nowym Jorku. W 1909 rozwiódł się z pierwszą żoną i poślubił Mary Montgomery, jedną z pierwszych kobiet z doktoratem, znającą sześć języków[2].

Artysta przy modelu pomnika czterech prezydentów USA

W 1907 Gutzon Borglum opracował projekt Pomnika Konfederacji w zboczu Stone Mountain w Georgii. Realizacja największego na owe czasy monumentu rozpoczęła się w 1923 roku. Dwa lata później, rzeźbiarz przerwał prace, zniszczył modele i opuścił teren budowy pomnika[3].

W 1927 roku artysta rozpoczął realizację swojego największego dzieła. Był to projekt monumentalnych rzeźb, popiersi czterech prezydentów USA, wykutych w zboczu Mount Rushmore w Dakocie Południowej. Gutzon Borglum był tu głównym rzeźbiarzem, przez 14 lat kierował ekipą złożoną z około 400 robotników[4].

6 marca 1941 roku rzeźbiarz zmarł w szpitalu w Chicago. W tym samym roku syn rzeźbiarza, Lincoln, zakończył realizację Mount Rushmore National Memorial[2].

Twórczość

[edytuj | edytuj kod]
Mount Rushmore National Memorial w Dakocie Południowej

Najbardziej znanym dziełem Gutzona Borgluma jest Mount Rushmore National Memorial. Są to monumentalne rzeźby wykonane w granitowej skale zbocza Mount Rushmore w Dakocie Południowej. Przedstawiają twarze czterech prezydentów Stanów Zjednoczonych, artysta uwiecznił w ten sposób George’a Washingtona, Thomasa Jeffersona, Theodore’a Roosevelta i Abrahama Lincolna[4].

Artysta jest twórcą rzeźb postaci świętych, w tym apostołów, w katedrze św. Jana Bożego w Nowym Jorku. Wyrzeźbił popiersie prezydenta Abrahama Lincolna, obecnie znajdujące się w budynku Kapitolu w Waszyngtonie[1][2].

Gutzon Borglum jest autorem wielu pomników, w tym nieistniejącego już (odsłoniętego w 1931 roku), pomnika Woodrowa Wilsona w Poznaniu. Ufundowany przez Ignacego Paderewskiego pomnik został zniszczony w czasie okupacji niemieckiej[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Borglum, John Gutzon de la Mothe. tshaonline.org. [dostęp 2017-10-04]. (ang.).
  2. a b c d Gutzon Borglum (1867-1941) Sculptor of Mount Rushmore. forgottennewsmakers.com. [dostęp 2017-10-04]. (ang.).
  3. a b Jak Gutzon Borglum z Paderewskim postawili amerykańskiego prezydenta [online], poznanskiekamienice.pl [dostęp 2017-10-07] [zarchiwizowane z adresu 2017-10-08] (pol.).
  4. a b Amerykański przepych i wkurzeni Indianie – jak powstawał słynny monument na górze Rushmore [online] [dostęp 2017-10-07].