Guzkowe zapalenie tętnic

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Guzkowe zapalenie tętnic
Polyarteritis nodosa
Makroskopowy preparat serca z guzkowym zapaleniem tętnic
Makroskopowy preparat serca z guzkowym zapaleniem tętnic
ICD-10 M30
Guzkowe zapalenie tętnic i choroby pokrewne
M30.0 Guzkowe zapalenie naczyń
M30.1 Guzkowe zapalenie naczyń z zajęciem płuc [Zespół Churg-Straussa]
DiseasesDB 10220
MedlinePlus 001438
MeSH D010488

Guzkowe zapalenie tętnic, choroba Kussmaula, choroba Kussmaula-Maiera (łac. polyarteritis nodosa, periarteritis nodosa; ang. polyarteritis nodosa, PAN) – zaliczana do grupy kolagenoz choroba o nieznanej etiologii, w której obrazie dominuje martwicze zapalenie tętnic o średnim i małym kalibrze, nieobejmujące jednak tęczniczek, żyłek i włośniczek oraz nie wywołująca kłębuszkowego zapalenia nerek. Choroba została opisana po raz pierwszy przez Kussmaula i Maiera w 1866[1].

Epidemiologia[edytuj]

Częstość występowania szacuje się na 2 do 30 przypadków na 1 milion osób. Choroba może występować w każdym wieku, ale szczyt zachorowalności występuje pomiędzy 40-60. rokiem życia[2]. Mężczyźni chorują dwukrotnie częściej niż kobiety. Stanowi około 5% wszystkich chorób zaliczanych do grupy zapaleń naczyń (vasculitis).

Etiologia[edytuj]

Etiologia choroby nie jest znana, ale wiąże się ją z mechanizmem autoimmunologicznym. Postuluje się możliwość aktywacji kaskady zapalenia przez:

Objawy kliniczne[edytuj]

Z uwagi na niespecyficzne objawy choroby, w 1990 American College of Rheumatology zaproponowało zestaw 10 kryteriów rozpoznania choroby. Stwierdzenie trzech spośród nich pozwala na rozpoznanie guzkowego zapalenia tętnic w 82%.

 • utrata masy ciała, co najmniej 4 kilogramy bez innej uchwytnej przyczyny (zmiana diety, trybu życia, odchudzanie)
 • zmiany skórne o typie siności siatkowatej (livedo reticularis) zlokalizowane na tułowiu lub kończynach
 • ból jąder
 • objawy neurologiczne pod postacią mononeuropatii wieloogniskowej (najczęściej porażenie nerwu strzałkowego)
 • rozlane bóle mięśniowe lub uogólnione osłabienie mięśniowe
 • nadciśnienie tętnicze
 • wzrost kreatyniny powyżej 1,5 mg/dl
 • obecność antygenu HBS
 • zmiany w badaniu arteriograficznym wykazujące zmiany tętniakowate lub zwężenie naczyń, nie dające się wyjaśnić inną przyczyną (np. miażdżyca, zlokalizowane w tętnicach trzewnych, nerkowych lub wątrobowych)
 • nacieki granulocytarne widoczne w biopsji tętnic o średnim świetle[3]

Guzkowe zapalenie tętnic należy podejrzewać u każdego chorego, u którego występują następujące objawy ogólne lub narządowo specyficzne:

 • objawy ogólne
  • gorączka
  • podwyższenie OB, zwłaszcza powyżej 60 milimetrów na godzinę
  • utrata masy ciała
  • zmęczenie
  • brak apetytu
 • objawy narządowo specyficzne

Leczenie[edytuj]

Wybór metody leczenia uzależniony jest od od ciężkości choroby. Ciężkość choroby jest oceniana na podstawie występowania, bądź nie, następujących objawów (tak zwana FFS – 5 factor score):

W przypadku stwierdzenia guzkowego zapalenia tętnic i FFS=0 w leczeniu stosowane są glikokortykosterydy zwykle doustnie, jednakże w początkowym okresie, stosuje się duże dawki dożylnie (w przeliczeniu na metyloprednizolon 30 mg/kilogram masy ciała).

W przypadku stwierdzenia FFS>0 w leczeniu zalecany jest cyklofosfamid zwykle w codziennych dawkach doustnych, choć na początku leczenia preferuje się drogę dożylną.

Alternatywnymi do cyklfosfamidu lekami są: azatiopryna lub metotreksat.

Leczenie kontynuuje się przez 1 rok. Chorzy ze znacznym podwyższeniem kreatyniny (powyżej 550 mmol/l) lub z objawami krwawienia do płuc wymagają leczenia dializami.

Postać skórna[edytuj]

U około 10% chorych stwierdza się jedynie zmiany skórne i towarzyszące objawy ogólne (gorączka, bóle mięśni i stawów, neuropatia obwodowa), a nie dochodzi do objawów zajęcia narządów wewnętrznych. Ta postać jest nazywana postacią skórną. W obrazie klinicznym dominują bolesne guzki skórne zlokalizowane głównie na kończynach dolnych, które mogą ulec owrzodzeniu. Goją się z pozostawieniem białej, gwiazdowatej blizny.

Choroba może ulec samoistnemu wyleczeniu, ma jednak tendencję do nawrotów. W leczeniu stosuje się glikokortykosterydy (FFS=0).

Rokowanie[edytuj]

Nieleczona choroba prowadzi do śmierci średnio w przeciągu 1-2 lat (12% chorych przeżywa 5 lat)[4]. Właściwa terapia powoduje, że 5-letnie przeżycie uzyskuje się u 80% chorych.

Bibliografia[edytuj]

Przypisy

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.