Gwajakowiec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gwajakowiec
Ilustracja
Gwajakowiec lekarski
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad różowe
Rząd parolistowce
Rodzina parolistowate
Rodzaj gwajakowiec
Nazwa systematyczna
Guaiacum L.

Gwajakowiec (Guaiacum L.) – rodzaj roślin z rodziny parolistowatych (Zygophyllaceae). Należące do niego gatunki pochodzą z Ameryki Środkowej.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Synonimy[2]

Guajacum L., orth. var.

Pozycja systematyczna według APweb (2001...)

Rodzaj należący do podrodziny Larreoideae, rodziny parolistowatych (Zygophyllaceae R.Br.), rzędu parolistowców i kladu różowych w obrębie okrytonasiennych[1].

parolistowate


MorkillioideaeTribuloideae

Seetzenioideae
LarreoideaeZygophylloideae

Pozycja w systemie Reveala (1993-1999)

Gromada okrytonasienne (Magnoliophyta Cronquist), podgromada Magnoliophytina Frohne & U. Jensen ex Reveal, klasa Rosopsida Batsch, podklasa różowe Takht., nadrząd Geranianae Thorne ex Reveal, rząd lnowce (Linales Baskerville), rodzina parolistowate (Zygophyllaceae)[3].

Gatunki

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

W medycynie gwajakowiec znajduje wszechstronne zastosowanie, dlatego zwany jest też lignum vitae, czyli drzewem życia. Np. gumę z drewna gwajakowca używano w leczeniu syfilisu. Żywica ma również działanie przeciwartretyczne i przeciwkaszlowe. W Polsce wszystkim dobrze znany jest specyficzny smak syropu Guajazyl. Podobny ma likier Campari.

Drewno gwajakowca jest jednym z najtwardszych i najbardziej odpornych gatunków. Jego gęstość to 1,28 do 1,37 g/cm³ – tonie w wodzie. Używa się go do specjalnych celów, np. do wytwarzania ciężkich kul, a także baili – elementów bramki do gry w krykieta. Z powodu swoich własności drewno gwajakowe jest również używane jako materiał łożyskowy w połączeniach mechanicznych (np. mechanicznych maszynach do szycia) lub okrętowych łożyskach wału napędowego śruby (np. na okrętach podwodnych klasy 207 - Kobben)[potrzebny przypis]. Ściślej drewno gwajakowca jest używane do uszczelnienia wałów napędowych śrub okrętowych z uwagi na 1. szczelność 2. samosmarowalność[potrzebny przypis].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-12-01].
  2. Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-03-26].
  3. Crescent Bloom: Guaiacum (ang.). The Compleat Botanica. [dostęp 2009-07-11].