Przejdź do zawartości

Gwara zachodniopomorska języka dolnoniemieckiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Westpommersch
Obszar

Pomorze Zachodnie, Pomorze Przednie

Pismo/alfabet

łacińskie

Klasyfikacja genetyczna
Status oficjalny
język urzędowy nie uznawany
W Wikipedii
Zobacz też: język, języki świata
Ta strona zawiera symbole fonetyczne MAF. Bez właściwego wsparcia renderowania wyświetlane mogą być puste prostokąty lub inne symbole zamiast znaków Unikodu.

Gwara zachodniopomorska (niem. Westpommersch) – etnolekt, którym posługiwała się ludność niemieckojęzyczna na Pomorzu, zarówno Przednim (Makleburgia) jak i Tylnym (Pomorze Zachodnie, Pomorze Gdańskie)[potrzebny przypis]. Nie należy mylić gwary zachodniopomorskiej ze słowiańskimi gwarami zachodniopomorskimi używanymi przez słowiańskich mieszkańców Pomorza Zachodniego przed germanizacją.

Historia[edytuj | edytuj kod]

We wczesnym średniowieczu Pomorze zamieszkane było przez Słowian, przodków dzisiejszych Kaszubów. W tym czasie region zasiedlany był przez Niemców. Z tego powodu słowiańska ludność stopniowo ulegała germanizacji, ale jednocześnie język osadników – dolnoniemiecki ulegał też wpływom pomorskim. To doprowadziło do powstania nowej gwary germańskiej z licznymi slawizmami. Przesiedlenia ludności po II wojnie światowej doprowadziły do niemal całkowitego wymarcia gwary zachodniopomorskiej używanej na obszarze dzisiejszego województwa zachodniopomorskiego oraz zachodniej części pomorskiego. Gwara zachodniopomorska jest jednakże używana na terenie Meklemburgii-Pomorza Przedniego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]