Gwardia Dumbledore’a

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gwardia Dumbledore’a (GD) – fikcyjne stowarzyszenie z cyklu powieści Joanne K. Rowling Harry Potter, któremu przewodził Harry Potter. Działało w Hogwarcie w tajemnicy przed Ministerstwem Magii.

Gwardię Dumbledore’a wymyśliła Hermiona Granger. Gwardia miała za zadanie uczyć chętne osoby obrony przed czarną magią, aby zapobiec ewentualnym atakom Voldemorta, podczas gdy nauczycielka obrony przed czarną magią w Hogwarcie, Dolores Umbridge, uczyła tylko teorii. Harry uczył członków zaklęć, które mu pomogły w walce z Voldemortem i śmierciożercami. Spotkanie organizacyjne odbyło się w lokalu Pod Świńskim Łbem. Zgredek podsunął Harry’emu pomysł na bezpieczne miejsce spotkań - Pokój Życzeń. Ażeby Harry mógł informować członków GD o datach spotkań bez narażania na podsłuchanie, Hermiona zaczarowała po jednym galeonie, który zamiast numeru seryjnego goblina wybijającego monetę ukazywał następną datę spotkania.

Grupę wykryto za sprawą przyjaciółki Cho Chang, Marietty Edgecombe. Skutkiem jej zdrady był napis donosiciel na twarzy. Albus Dumbledore wziął na siebie odpowiedzialność za stworzenie Gwardii, co spowodowało, że zmuszony był się ukrywać.

W ostatnim tomie Harry’ego Pottera Gwardia odgrywa dość dużą rolę w walce przeciwko Voldemortowi. Kontaktują się za pomocą tych samych pieniędzy, co w piątej części i dlatego Carrowowie nie mogą ustalić daty lub miejsc ich spotkań.

Członkowie GD[edytuj | edytuj kod]

W filmie Harry Potter i Zakon Feniksa występuje także postać, której nie ma w książkowym oryginale, Nigel Wespurt.