Gwary alzackie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Elsässisch
Obszar

Francja (Alzacja)

Liczba mówiących

1,5 miliona

Pismo/alfabet

łacińskie

Klasyfikacja genetyczna
Status oficjalny
język urzędowy nie
Kody języka
ISO 639-2 gsw
ISO 639-3 gsw
IETF gsw-FR
Glottolog alsa1241
Linguist List gsw-als
W Wikipedii
Zobacz też: język, języki świata
Wikipedia w języku alemańskim
Ta strona zawiera symbole fonetyczne MAF. Bez właściwego wsparcia renderowania wyświetlane mogą być puste prostokąty lub inne symbole zamiast znaków Unikodu.

Gwary alzackie (Elsässerdeutsch/Elsässisch, fr. Alsacien) – gwary z grupy staro-wysoko-niemieckiej, często uznawane za jedną z odmian dialektu alemańskiego języka niemieckiego, posługują się nimi Alzatczycy, zamieszkujący Alzację, leżącą we wschodniej części Francji przy granicy z Niemcami.

Etnolektami tymi posługuje się 1,5 mln osób; 80 do 90% z nich używa jednocześnie języka francuskiego, który jest językiem urzędowym i edukacji. Nie mają ustalonej normy literackiej, rzadko są zapisywane (jako język literacki funkcjonuje język francuski i rzadziej język niemiecki), nie są stosowane w edukacji (konstytucja Francji zakazuje nauczania w języku innym niż francuski[1]), próby wprowadzenia w Alzacji w latach dziewięćdziesiątych dwujęzycznych (francusko-alzackich) nazw ulic i miejscowości ograniczyły się do kilku miast. Od końca II wojny są stopniowo wypierane przez język francuski, szczególnie w miastach. Obecnie tylko 39% dorosłych Alzatczyków (i 1/4 dzieci) zna tę mowę, jeszcze mniejsza liczba posługuje się nią regularnie ze spadającą tendencją. Tym samym gwary alzackie wliczane są do wymierających dialektów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gwary alzackie. Info Francja. [dostęp 2012-02-08].