Przejdź do zawartości

Gwiazda Śmierci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gwiazda Śmierci
Stacja w liczbach[1]
Start 0 BBY/ABY
Miejsce startu LC200/39
orbita planety Despayre w systemie Horuz
Aktywność Pierwsza stacja: 0 BBY/ABY
Druga stacja: 4 ABY
Akcje bojowe pierwsza: zniszczenie Despayre i Alderaan; bitwa o Yavin
druga: bitwa o Endor
Załoga 1 161 293
Uzbrojenie lasery: 8 tworzących tzw. superlaser (niszczyciel planet)
turbolasery: 10 000
działa laserowe: 2 500
działa jonowe: 2 500
wiązki ściągające: 768
Wyposażenie dodatkowe statki typu TIE: 7 200
gwiezdne niszczyciele: 4
promy desantowe: 3 600
AT-AT: 1400
AT-ST: 1400
statki zrzutowe: 1860
Średnica Pierwsza: 160 km

Druga: 200 km

Koszt budowy ~16*1024 dolarów (bez żadnego wyposażenia, przy obecnej technologii)

Gwiazda Śmierci – fikcyjna bojowa stacja kosmiczna zdolna niszczyć całe planety, pojawiająca się w filmach z serii Gwiezdne wojny.

Gwiazda Śmierci była produktem Imperium Galaktycznego, zbudowanym w celu unicestwienia Rebelii i ostatecznego zyskania kontroli nad planetami Galaktyki.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy projekt konstrukcyjny stacji bojowej uzyskał od mieszkańców planety Geonosis ówczesny Wielki Kanclerz RepublikiPalpatine za pośrednictwem Hrabiego Dooku (Gwiezdne wojny: część II – Atak klonów). Następnie projekt rozwijany był pod pieczą Wilhuffa Tarkina przez konstruktora Bevela Lemeliska, co zaowocowało powstaniem następujących konstrukcji:

  • Prototyp Gwiazdy Śmierci - w istocie projekt poboczny, mający na celu ukazanie możliwości stworzenia zaprojektowanej stacji bojowej wobec przedłużających się prac i problemów z głównym projektem. Konstrukcję tę stanowił ażurowy, metalowy szkielet, wyposażony w prototypowe działo grawitonowe (broń zdolną niszczyć całe planety) oraz systemy napędu nadświetlnego i sterowania. Prototyp skonstruowany został w tajnej imperialnej placówce badawczej zwanej Laboratorium Otchłani, tam też uległ zniszczeniu 11 lat po Bitwie o Yavin. Wydarzenia te opisane zostały w trylogii książkowej Władcy Mocy (Champions of the Force) Kevina J. Andersona.
  • Pierwsza Gwiazda Śmierci została zbudowana na orbicie więziennej planety Despayre w systemie Horuz. Pierwszym testem jej uzbrojenia było zniszczenie Despayre, a pierwszym publicznym wykorzystaniem - zniszczenie Alderaanu (Gwiezdne wojny: część IV - Nowa nadzieja). Stacja została zniszczona przez Luke’a Skywalkera podczas próby ataku na rebeliancką kwaterę główną na Yavinie IV. Starcie to przeszło do historii Galaktyki jako Bitwa o Yavin.

W grach komputerowych

[edytuj | edytuj kod]

Gwiazda Śmierci pojawia się w wielu grach komputerowych. W X-Wingu i X-Wing Alliance gracz pilotując odpowiednio myśliwiec i Sokoła Millennium atakuje stację bojową i doprowadza do jej zniszczenia. W Rebellion grając po stronie Imperium może zbudować i włączyć wiele takich stacji do swojej floty. W Battlefront II część misji rozgrywa się na pokładzie pierwszej Gwiazdy Śmierci. W grze Star Wars: Empire at War można zbudować pierwszą Gwiazdę Śmierci, która niszczy całe planety. Na końcu tej gry jest cut scenka ukazująca zniszczenie tej broni przez Rebelię. W dodatku do tej gry Forces of Corruption możliwe jest używanie Drugiej Gwiazdy. „Gwiazda Śmierci” pojawia się także w grze Star Wars: The Force Unleashed, w której uczeń Lorda Vadera trafia na tę stację bojową w poszukiwaniu swojego byłego Mistrza. W grze Galactic Civilizations II pojawia się „Gwiazda Terroru” - bardzo droga konstrukcja, która niszczy od razu całe układy gwiezdne. Pojawiająca się w grze Organizacja Planet Zjednoczonych OPZ może zaproponować wniosek o zakazie produkcji Gwiazdy Terroru.

Zdjęcie Mimasa wykonane przez sondę Voyager 1

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Na podstawie: Informacje o Gwieździe Śmierci - dostęp 2014-02-15

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]