Gwiazda Kopernika

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gwiazda Kopernika
Gatunek film animowany
Data premiery 2 października 2009
Kraj produkcji  Polska
Język polski
Czas trwania 94 min
Reżyseria Zdzisław Kudła,
Andrzej Orzechowski
Scenariusz Zdzisław Kudła,
Andrzej Orzechowski
Główne role Piotr Adamczyk,
Jerzy Stuhr,
Piotr Fronczewski,
Anna Cieślak
Muzyka Abel Korzeniowski
Produkcja Studio Filmów Rysunkowych

Gwiazda Kopernikapolski film animowany produkcji Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Premiera filmu odbyła się 2 października 2009 roku.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Mikołaj Kopernik, syn toruńskiego kupca, jest bystrym i ciekawym świata dzieckiem. Gdy ma dziesięć lat, niderlandzki astrolog Paul van de Volder przepowiada mu wielką przyszłość, budząc w chłopcu zainteresowanie gwiazdami. Paul van de Volder ponownie pojawia się w życiu Mikołaja, gdy ten jest studentem Akademii Krakowskiej. Pomiędzy astrologiem-szarlatanem a Wojciech z Brudzewa i innymi profesorami uniwersytetu rozpoczyna się walka o duszę studenta. Astrologia walczy z astronomią. Z targających Mikołajem wątpliwości i pytań rodzi się odkrycie, które zmieni świat.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

i inni

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

Krakowski kompozytor Abel Korzeniowski napisał muzykę do tego filmu w 2008 roku w Los Angeles. Nagranie muzyki miało miejsce w lutym 2009 w Studiu S2 Polskiego Radia, z udziałem Polskiej Orkiestry Radiowej i chóru Cappella Corale Varsaviana. Soundtrack, zawierający 20 utworów, nie został wydany w Polsce. Jego publikacją w 2011 roku, w limitowanej edycji 1000 egzemplarzy, zajęła się amerykańska wytwórnia La-La Land Records(ang.), specjalizująca się w wydawaniu rzadkich, wcześniej nie publikowanych, kolekcjonerskich filmowych ilustracji muzycznych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]