Gwiazdy typu W Virginis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Gwiazdy typu W Virginisgwiazdy zmienne pulsujące, podobne do cefeid (czasem zwane cefeidami typu II), należące do typów widmowych od F6 do K2[1][2].

Podobnie jak u cefeid, u W Virginis obserwowana jest silna zależność między jasnością absolutną a okresem zmienności, jednak przy tym samym okresie gwiazdy typu W Virginis są o około 1,5 wielkości gwiazdowej słabsze niż cefeidy. Jest to związane z niższą masą i metalicznością (zawartością pierwiastków cięższych od helu) u gwiazd typu W Virginis, które należą do tzw. II populacji gwiazd. Gwiazdy typu W Virginis wykazują zmiany jasności w zakresie 0,3 – 1,2 magnitudo z okresem od 0,8 do ok. 30 dni. Wyróżnia się dwa podtypy:

  • CWA – o okresie dłuższym niż ok. 8 dni (klasa W Virginis)[3]
  • CWB – o okresie krótszym niż ok. 8 dni (klasa BL Herculis)[3]

Ponadto podobne gwiazdy o okresie pulsacji powyżej ok. 30 dni zalicza się do typu RV Tauri.

Problemy z odróżnianiem gwiazd typu W Virginis od cefeid były powodem początkowej znacznej niedokładności wyznaczania wartości stałej Hubble'a metodą świec standardowych. Dopiero w 1942 roku Walter Baade, na podstawie badań cefeid w Galaktyce Andromedy, zaproponował, by obserwowane w tej galaktyce gwiazdy zmienne (cefeidy) zaliczyć do dwóch populacji. W wyniku dalszych badań potwierdzono, że jest uzasadnione uznanie tego typu gwiazd za odrębny od klasycznych cefeid[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. W. Strohmeier, Variable Stars, Pergamon (1972)
  2. Soszyński, I.; Udalski, A.; Szymański, M. K.; Kubiak, M.; Pietrzyński, G.; Wyrzykowski, Ł.; Szewczyk, O.; Ulaczyk, K.; Poleski, R. "The Optical Gravitational Lensing Experiment. The OGLE-III Catalog of Variable Stars. II.Type II Cepheids and Anomalous Cepheids in the Large Magellanic Cloud", Acta Astronomica, vol 58 (2008) (ang.)
  3. 3,0 3,1 Wallerstein, G., "The Cepheids of Population II and Related Stars", Publications of the Astronomical Society of the Pacific, 114 s.689–699 (2002) (ang.)
  4. Webb, Stephen, Measuring the Universe: The Cosmological Distance Ladder, Springer, (1999)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • AAVSO Variable Star of the Month. W Virginis: Spring 2003 PDF / HTML