Gwiezdne wojny: część III – Zemsta Sithów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gwiezdne wojny: część III – Zemsta Sithów
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith
Ilustracja
Logo filmu
Gatunek

space fantasy, space opera

Data premiery

12 maja 2005[1]
19 maja 2005 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

135 minut

Reżyseria

George Lucas

Scenariusz

George Lucas

Główne role

Ewan McGregor
Hayden Christensen
Natalie Portman
Ian McDiarmid

Muzyka

John Williams

Zdjęcia

David Tattersall

Scenografia

Ian Gracie
Phil Harvey
David Lee
Richard Roberts
Gavin Bocquet
Peter Russell

Kostiumy

Trisha Biggar

Montaż

Roger Barton
Ben Burtt

Produkcja

Rick McCallum

Wytwórnia

Lucasfilm

Dystrybucja

20th Century Fox

Budżet

113 000 000 USD[2]

Przychody brutto

848 754 768 USD[2]

Poprzednik

Gwiezdne wojny: część II – Atak klonów

Kontynuacja

Gwiezdne wojny: część IV – Nowa nadzieja

Strona internetowa
Chronologia
Produkcja
Gwiezdne wojny: część II – Atak klonów
(2002)
Gwiezdne wojny: część III – Zemsta Sithów
(2005)
Gwiezdne wojny: Wojny klonów
(2008)
Wydarzenia
Gwiezdne wojny: Wojny klonów
(2008)
Gwiezdne wojny: część III – Zemsta Sithów
(2005)
Gwiezdne wojny: Parszywa zgraja
(2021)

Gwiezdne wojny: część III – Zemsta Sithów (ang. Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith) – chronologicznie trzecia część sagi Gwiezdne wojny, powstała jako szósta w 2005 roku. Jej reżyserem jest George Lucas. Na podstawie filmu powstała gra: Star Wars: Episode III. 11 października 2013 film miał wrócić do kin, twórcy jednak zmienili zdanie i postanowili skupić się na VII części Gwiezdnych wojen[3].

Serwis Rotten Tomatoes przyznał filmowi wynik 80%[4].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Wojny klonów trwają już trzy lata. Separatyści, dowodzeni przez Lorda Sithów hrabiego Dooku, porwali kanclerza Palpatine’a. Na ratunek ruszają dwaj rycerze Jedi: mistrz Obi-Wan Kenobi i jego przyjaciel oraz uczeń – Anakin Skywalker. Dostają się na pokład okrętu, na którym przetrzymywany jest kanclerz, ale wpadają w pułapkę. Kenobi zostaje ogłuszony w walce z hrabią Dooku, ale Skywalker zwycięża i namawiany przez kanclerza zabija pokonanego i bezbronnego Dooku, co jest sprzeczne z zasadami Jedi. Podczas walki na statku ucieka jednak inny groźny przeciwnik – cyborg generał Grievous, który przejmuje dowództwo nad armią separatystów.

Ocalony z opresji kanclerz Palpatine domaga się większych uprawnień. Niepokoi to rycerzy Jedi. Tymczasem kanclerz umieszcza w Radzie Jedi młodego Skywalkera jako swojego przedstawiciela. Jedi się godzą, ale nie dają Skywalkerowi tytułu mistrza. Chcą też, by donosił im o posunięciach kanclerza. Decyzje Rady wzbudzają nieufność u Skywalkera. Młody Jedi dowiaduje się też, że jego żona Padmé jest w ciąży. Anakina nęka koszmar, w którym widzi, jak jego ukochana umiera podczas porodu.

Wkrótce potem mistrz Yoda udaje się z batalionem klonów na Kashyyyk, planetę Wookieech, którą zaatakowały droidy Grievousa. Sam generał zostaje zlokalizowany przez wywiad Republiki na odległej niezależnej planecie Utapau. Rada Jedi wysyła tam Kenobiego z oddziałem klonów. Decyzja ta wzbudza gniew Skywalkera, któremu kanclerz powiedział wcześniej, że na pewno tę niebezpieczną misję Rada powierzy właśnie jemu. Skywalker jest przekonany, że Rada mu nie ufa i odsuwa go od swoich działań.

Podczas przedstawienia w operze kanclerz opowiada Skywalkerowi historię o najpotężniejszym z Sithów Darcie Plagueisie, który zapanował nad śmiercią. Ciągle nękany koszmarami Skywalker, zaczyna marzyć o uzyskaniu takiej mocy. Podczas kolejnej rozmowy z kanclerzem Skywalker domyśla się, że to właśnie on jest Darthem Sidiousem, lordem Sithów, który stoi za rebelią. W tym samym czasie Kenobi zabija generała Grievousa po długim pościgu.

Skywalker wyznaje mistrzowi Mace Windu z Rady Jedi, kim naprawdę jest kanclerz, a tamten postanawia go aresztować i wyrusza do niego wraz z trojgiem innych Jedi. Palpatine zabija w początkowej fazie walki wszystkich oprócz Windu, który go pokonuje. Mistrz Jedi zabiłby kanclerza, gdyby nie interwencja Skywalkera, który się boi, że bez pomocy znającego Ciemną Stronę Mocy Palpatine’a Padmé umrze. Odcina więc Windu dłoń, a kanclerz dobija mistrza. Skywalker składa pokłon Sidiousowi, przechodzi na Ciemną Stronę Mocy i staje się Darthem Vaderem, uczniem Dartha Sidiousa.

Na rozkaz Sidiousa, Vader atakuje na czele Legionu 501 Świątynię Jedi na Coruscant i zabija wszystkich znajdujących się tam mistrzów, rycerzy, padawanów oraz młodziutkich uczniów. Kanclerz wydaje klonom Rozkaz 66 – polecenie zabicia wszystkich Jedi. Dowodzący rozrzuconymi po całej galaktyce oddziałami klonów Jedi giną z rąk swoich podkomendnych. Jedynie nieliczni z nich uchodzą cało z masakry.

Kanclerz wykorzystuje okoliczności aresztowania i mówi w senacie, że Jedi próbowali go zamordować. Bez trudu przekonuje senatorów do idei przekształcenia Republiki w Imperium Galaktyczne z nim jako imperatorem.

Kenobi i Yoda z pomocą senatora Baila Organy dostają się na Coruscant. Tam dowiadują się prawdy o Skywalkerze. Postanawiają, że musi zginąć. Kenobi udaje się do Padmé. Ta nie zdradza mu, gdzie jest jej ukochany, ale wkrótce wyrusza na wulkaniczną planetę Mustafar, gdzie Sidious wysłał Vadera, by ten zlikwidował niepotrzebnych mu już przywódców separatystów i tym samym zakończył wojnę. Kenobi niezauważony przez Padmé wsiada na jej statek. Yoda zaś ponosi porażkę w walce z Darthem Sidiousem. Po zażartej walce uznaje się za pokonanego i opuszcza Coruscant z senatorem Organą.

Kenobi i Padmé lądują na Mustafar, gdzie spotykają Vadera. Ten, przekonany, że żona go zdradziła, w napadzie szału zaczyna ją dusić, używając Mocy. Padmé pada nieprzytomna. Wywiązuje się walka między Kenobim a jego uczniem. Po bardzo długiej walce Vader przegrywa i traci lewą rękę oraz obie nogi. Kenobi zostawia go ciężko rannego i palącego się na brzegu rzeki lawy.

Kenobi dociera z nieprzytomną Padmé na pokład Tantive IV, gdzie znajdują się już Yoda i Bail Organa. Udają się z chorą do centrum medycznego w pasie asteroid Polis Massa. Tam Padmé umiera podczas porodu. Uratowanym dzieciom przed śmiercią nadaje jeszcze imiona – Luke i Leia.

Ciężko rannego i mocno poparzonego na całym ciele Skywalkera-Vadera znajduje Darth Sidious. Po ciężkiej operacji Vader wraca do służby u boku swojego nowego mistrza z protezami zamiast kończyn i z twarzą zakrytą maską.

Padmé zostaje pochowana na swojej ojczystej planecie Naboo, w rękach ma naszyjnik, który otrzymała od Anakina Skywalkera kilkanaście lat temu. Bail Organa zabiera córkę Skywalkera do siebie na Alderaan. Luke trafia do swojego wujostwa na Tatooine, gdzie ma dorastać pod ich czujnym okiem. Obi-Wan Kenobi postanawia ukryć się na Tatooine, gdzie będzie mógł pilnować Luke’a i szkolić się u boku swojego dawnego mistrza Qui-Gona, który wrócił z zaświatów Mocy.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Ewan McGregor
(Obi-Wan Kenobi)
Hayden Christensen
(Anakin Skywalker)
Natalie Portman
(Padmé Amidala)
Christopher Lee
(Hrabia Dooku)
Samuel L. Jackson
(Mace Windu)
Ian McDiarmid
(Imperator Palpatine)
Postać Aktor Polski dubbing
Obi-Wan Kenobi Ewan McGregor Jarosław Domin
Anakin Skywalker / Darth Vader Hayden Christensen
James Earl Jones (głos Dartha Vadera)
Tomasz Bednarek (Anakin Skywalker)
Mirosław Zbrojewicz (Darth Vader)
Padmé Amidala Natalie Portman Aleksandra Rojewska
Hrabia Dooku Christopher Lee Zbigniew Konopka
Mace Windu Samuel L. Jackson Jacek Rozenek
Yoda Frank Oz (głos) Mariusz Czajka
Imperator Palpatine Ian McDiarmid Ryszard Nawrocki
C-3PO Anthony Daniels Grzegorz Wons
R2-D2 Kenny Baker [5]
Generał Grievous Matthew Wood (głos) Jacek Kopczyński
Tion Medon Bruce Spence Andrzej Żarnecki
Kapitan Typho Jay Laga’aia Jacek Mikołajczak
Kapitan Raymus Antilles Rohan Nichol Andrzej Butruk
Bail Organa Jimmy Smits Piotr Zelt
Ki-Adi-Mundi Silas Carson Jacek Bursztynowicz
Nute Gunray Silas Carson Jerzy Dominik
Jar Jar Binks Ahmed Best Ryszard Olesiński
Mas Amedda David Bowers Mirosław Zbrojewicz
Chewbacca Peter Mayhew [5]
Wilhuff Tarkin Wayne Pygram [5]
Królowa Apailana Keisha Castle-Hughes [5]
Jeremoch Colton Jeremy Bulloch Jacek Kopczyński
Żołnierze-klony Temuera Morrison Wojciech Paszkowski

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Zemsta Sithów była nominowana do Oscara w kategorii Najlepsza Charakteryzacja. Otrzymała też Filmową Nagrodę MTV w kategorii Najlepszy Czarny Charakter (Hayden Christensen), a także nominacje do tej nagrody w kategoriach Najlepszy Bohater (Ewan McGregor) i Najlepsza Walka (Ewan McGregor kontra Hayden Christensen).

Hayden Christensen zdobył Złotą Malinę za swoją rolę w Zemście Sithów w kategorii „Najgorszy aktor drugoplanowy”[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith (2005) – IMDb. IMDb. [dostęp 2016-07-05]. (ang.).
  2. a b Box Office Mojo. [dostęp 2016-01-24]. (ang.).
  3. „Gwiezdne wojny” w 3D wracają za rok. Pejcz. [dostęp 2012-11-14].
  4. Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005) - Rotten Tomatoes [online], www.rottentomatoes.com [dostęp 2017-11-23] (ang.).
  5. a b c d Rola bez dialogów.
  6. ‘Dirty Love’ Makes a Clean Sweep at Razzies. Los Angeles Times. [dostęp 2020-12-09]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]