György Kurtág

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
György Kurtág
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 19 lutego 1926
Lugoj
Narodowość węgierska
Dziedzina sztuki muzyka
Nagrody

Nagroda Fundacji Muzycznej Léonie Sonning

György Kurtág (ur. 19 lutego 1926 w Lugoj, Rumunia) – węgierski kompozytor, pianista i nauczyciel muzyki kameralnej.

Dotychczasowe życie[edytuj | edytuj kod]

Spadkobierca Bartóka rozpoczął swą edukację muzyczną w 1940 r. w Timișoarze (węg. Temesvár). Nauki gry na fortepianie pobierał od Magdy Kardos, kompozycji natomiast uczył się od Maxa Eisikovitsa.

W następstwie II wojny światowej przeprowadził się na Węgry. W Szkole Głównej Muzycznej uczyli go m.in. Ferenc Farkas, Sándor Veress, Pál Kadosa, jak też Leó Weiner, który uczył Kurtaga muzyki kameralnej. W 1951 uzyskał dyplom w klasie fortepianu i muzyki kameralnej, a w 1955 w klasie kompozycji. W latach 1957-1958 uczył się w Paryżu u Marianne Stein, uczęszczał też na lekcje Dariusa Milhauda oraz Oliviera Messiaena.

Od 1958 był nauczycielem w liceum muzycznym im. Béli Bartóka, potem pracował jako korepetytor przy Krajowej Filharmonii. Od 1967 uczył w Akademii Muzycznej najpierw na kierunku fortepianu, a potem muzyki kameralnej.

W 1971 rozpoczął roczny pobyt w Berlinie Zachodnim w ramach programu artystycznego DAAD.

W latach 1986-1993 nauczał w Akademii Muzycznej już tylko w małym wymiarze godzin.

Począwszy od 1993 roku spędził dwa lata pracując jako kompozytor-rezydent przy filharmonii berlińskiej.

W 1995 spędził rok w Wiedniu, prowadząc kursy mistrzowskie w wiedeńskim Konzerthaus oraz komponując.

Począwszy od 1996 roku rozpoczął swą dwuletnią pracę w Holandii, otrzymuje zaproszenia od Sociéte Gaviniés, haskiego Royal Conservatory, Muziekcentrum Vredenburg w Utrechcie, amsterdamskiego Concertgebouw NV, od Nederlandse Operá, Schönberg Ensemble, Asko Ensemble, Orlando Quartet, Osiris Trió oraz od Reinbert de Leeuw.

Po nowszej pracy w Berlinie w 1999 wyjechał do Francji, gdzie pracował przez dwa lata w Ensemble Intercontemporain, dla paryskiego konserwatorium.

W 1987 został członkiem Bawarskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Berlińskiej Akademii Sztuki. Od 2001 jest honorowym członkiem Amerykańskiej Akademii Literatury i Sztuki. W 2003 został laureatem prestiżowej duńskiej Nagrody Fundacji Muzycznej Léonie Sonning.

Na koncertach występuje regularnie ze swoją żoną, pianistką Mártą Kurtág (ślub w 2002). Jego dzieła są grane na całym świecie.

W 2018 roku w La Scali wystawiono jego operę wg Becketta Końcówka (Fin de partie. Scènes et monologues)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]