György Kurtág

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

György Kurtág (ur. 19 lutego 1926 w Lugoj, Rumunia) - węgierski kompozytor, pianista i nauczyciel muzyki kameralnej.

Dotychczasowe życie[edytuj | edytuj kod]

Spadkobierca Bartóka rozpoczął swą edukację muzyczną w 1940 r. w Timișoarze (węg. Temesvár). Nauki gry na fortepianie pobierał od Magdy Kardos, kompozytorstwa natomiast uczył się od Maxa Eisikovitsa.

W następstwie II wojny światowej przeprowadził się na Węgry. W Szkole Głównej Muzycznej uczyli go m.in. Ferenc Farkas, Sándor Veress, Pál Kadosa, jak też Leó Weiner, który uczył Kurtaga muzyki kameralnej. W 1951 uzyskał dyplom w klasie fortepianu i muzyki kameralnej, a w 1955 w klasie kompozytorskiej. W latach 1957-8 uczył się w Paryżu u Marianne Stein, uczęszczał też na lekcje Dariusa Milhauda oraz Oliviera Messiaena.

Od 1958 był nauczycielem w liceum muzycznym im. Béli Bartóka, potem pracował jako korepetytor przy Krajowej Filharmonii. Od 1967 uczył w Akademii Muzycznej najpierw na kierunku fortepianu, a potem muzyki kameralnej.

W 1971 rozpoczął roczny pobyt w Berlinie Zachodnim w ramach programu artystycznego DAAD.

W latach 1986 - 1993 nauczał w Akademii Muzycznej już tylko w małym wymiarze godzin.

Począwszy od 1993 roku spędził dwa lata pracując z berlińskimi filharmonikami.

1995 - spędził rok w Wiedniu, prowadząc kurs mistrzowski w wiedeńskim Konzerthaus oraz komponując.

Począwszy od 1996 roku rozpoczął swą dwuletnią pracę w Holandii, otrzymuje zaproszenia od Sociéte Gaviniés, haskiego Royal Conservatory, Muziekcentrum Vredenburg w Utrechcie, amsterdamskiego Concertgebouw NV, od Nederlandse Operá, Schönberg Ensemble, Asko Ensemble, Orlando Quartet, Osiris Trió oraz od Reinbert de Leeuw.

Po nowszej pracy w Berlinie w 1999 wyjechał do Francji, gdzie pracował przez dwa lata w Ensemble Intercontemporai, dla paryskiego konserwatorium.

W 2002 bierze ślub we Francji.

W 1987 stał się członkiem Bawarskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Berlińskiej Akademii Sztuki, od 2001 natomiast jest honorowym członkiem Amerykańskiej Akademii Literatury i Sztuki.

Na koncertach występuje regularnie ze swoją żoną, pianistką Mártą Kurtág. Jego dzieła są grane na całym świecie.

Dzieła[edytuj | edytuj kod]

Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Nagrody, wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]