Gymkhana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Gymkhana (czyt. „dżymkana”) – głównie konkurencja samochodowa ale również wyścig konny, kolarski lub motocyklowy ze sztucznymi przeszkodami, mający na celu wykazać zręczność i odwagę zawodników oraz walory danego pojazdu (samochodu, motocykla lub roweru).

W Polsce od kilku lat obecna jest ponownie i zdobywa coraz większą popularność gymkhana motocyklowa. Konkursy gymkhany samochodowej odbywały się już w 20-leciu międzywojennym; organizował je chociażby Krakowski Klub Automobilowy[1].

Na ekspozycji w muzeum miejsca zagłady łódzkich Żydów w Chełmnie n. Nerem znajduje się plakietka z napisem: „p. Józefowi Jakubowskiemu za 1. miejsce na gymkhanie motocyklowej, na motocyklu „Sokół–600, Gordon–Benet” od p. R. Klinger; dn. 30 VII 1936”.

W przypadku samochodów Gymkhana jest głównie konkurencją czysto kaskaderską podzieloną na trzy klasy główne:

  • Seryjne
  • Modyfikowane
  • Sportowe

Gymkhana zyskała sławę dzięki amerykańskiemu kierowcy rajdowemu i kaskaderowi Kenowi Blockowi oraz grze wydawanej na komputery i konsole Dirt 3.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Iwona Kienzler: Dwór. Bellona / Edipresse, 2014, s. 113, seria: Dwudziestolecie Międzywojenne. ISBN 978-83-7769-973-7.