Gymnopédies

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy kompozycji fortepianowych. Zobacz też: Gymnopedia – inne znaczenie tego słowa.
Erik Satie
Gymnopédies – La 1 Ere. Lent et Douloureux. Wykonanie: Robin Alciatore

Gymnopédies – trzy kompozycje na fortepian autorstwa francuskiego kompozytora i pianisty Erika Satiego. Zostały opublikowane w Paryżu w 1888 roku.

Są to krótkie, nastrojowe utwory napisane w metrum 3/4, mające wspólny temat i strukturę. Współcześnie bywają postrzegane jako zapowiedź ambientu[1] – są delikatne, a jednocześnie na swój sposób ekscentryczne, co w czasie ich powstawania przeciwstawiało się tradycji klasycznej. Ideałem Satiego była muzyka mogąca służyć za tło do życia codziennego, będąca niejako dodatkowym meblem domowym, czyli taka, która mogłaby wpływać na nastrój człowieka, ale nie absorbować go na tyle, aby odrywać od innych zajęć. Taka muzyka była określana przez samego artystę hasłem musique d'ameublement.

Tytuł nawiązuje do rytualnych tańców podczas Gymnopediów w starożytnej Sparcie.

Dzięki pomocy Claude'a Debussy'ego utwory Satiego dotarły do szerszej publiczności, co samemu kompozytorowi pomogło finansowo w trudnym dla niego okresie. Debussy stwierdził, że druga z Gymnopédie nie nadawała się do aranżacji, tak więc w lutym 1897 zorkiestrował on pierwszą i trzecią, zamieniając jednocześnie ich numerację.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mark Prendergast, The Ambient Century: From Mahler to Moby – The Evolution of Sound in the Electronic Age, London: Bloomsbury, 2000, p. 6 ​ISBN 0-7475-5732-2