Gymnopedia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy święta. Zobacz też: Gymnopédie - inne znaczenie tego słowa.

Gymnopedia – święto w Sparcie poświęcone Apollinowi Pytiosowi oraz Artemidzie i Dionizosowi trwające kilka dni w miesiącu Hekatombajon (lipcu), obchodzone prawdopodobnie od VII w. p.n.e.

W jego trakcie odbywały się zawody lekkoatletyczne. Na agorze śpiewały trzy chóry: efebów rozstawionych z przodu, starców z prawej i mężczyzn-wojowników z lewej strony. Wykonywano pieśni chóralne Taletasa i Alkmana oraz peany Dionizodota. Odbywały się również charakterystyczne dla Spartiatów tańce. Brali w nich udział w odrębnych grupach nadzy efebowie oraz dojrzali mężczyźni, wyłącznie żonaci. Tańczyli oni m.in. swój wojskowy taniec pyrric. Podczas świąt kawalerowie obrzucani byli rytualnymi obelgami wyrzucającymi im lekceważenie obowiązku żenienia się i płodzenia dzieci.

W trakcie świąt oddawano hołd poległym w wielkich bitwach wojownikom spartańskim (pod Tyrają, Termopilami, Leuktrami).

Gymnopedia były najbardziej widowiskowym spartańskim świętem i już w okresie klasycznym ściągały widzów z innych greckich miast. Najczęściej nazwę gymnopedia tłumaczy się jako Festiwal Nagich Młodzieńców (od gumnos i paides), istnieje jednak również pogląd, że gumnos oznacza nie nagich, ale nieuzbrojonych, a druga część nazwy pochodzi od słowa oznaczającego taniec, więc należałoby to święto rozumieć jako Festiwal Tańca bez Broni[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Paul Cartledge, Spartanie. Świat wojowników, Warszawa 2005