Héctor Elizondo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Héctor Elizondo
Héctor Elizondo
Data i miejsce urodzenia 22 grudnia 1936 r.
Nowy Jork  Stany Zjednoczone

Hector Elizondo (ur. 22 grudnia 1936 roku w zachodniej części Nowego Jorku) – aktor amerykański. Jego ojcem był Martin Echevarria Elizondo (Bask, urodzony na statku płynącym z Hiszpanii do Portoryko), a matką pochodząca z Portoryko Carmen Medina. Jego rodzice pobrali się w Portoryko i przeprowadzili się do Nowego Jorku, zanim Hector i jego młodsza siostra Emma przyszli na świat.

W wieku 10 lat został odkryty przez legendarnego W.C. Handy'ego (1873-1958). Występował u jego boku w lokalnym radiu i telewizji. Uczęszczał do publicznego liceum i brał lekcje emisji głosu. Poza tym był dobrze zapowiadającym się sportowcem - grał w szkolnej drużynie koszykówki, a potem został zwerbowany do Pittsburgh Pirates.

W 1954 roku uczył się w nowojorskim City College, chcąc zostać nauczycielem. Około roku 1955 po raz pierwszy ożenił się i został ojcem. Małżeństwo skończyło się rozwodem w 1957 roku. Studiował także taniec w Ballet Arts Company w Carnegie Hall.

W latach 1962-1963 ożenił się z młodą sekretarką. Zaczął grać, a potem poznał aktorkę Carolee Campbell w nowojorskim Actor's Studio. Carolee była gwiazdą opery mydlanej stacji NBC The Doctors (1963). Zakochali się w sobie i w 1969 roku wzięli ślub. Zaczął grać w filmach i od 1970 roku nakręcił ponad 80 filmów kinowych i telewizyjnych. Reżyser Garry Marshall jest dobrym znajomym Hectora. Aktor wystąpił w 12 filmach Garry'ego, np. Pretty Woman (1990), gdzie zagrał u boku samego Richarda Gere'a i Julii Roberts. Za rolę w tym filmie otrzymał Złoty Glob (w kategorii Najbardziej Obiecujący Aktor). W 1999 roku ponownie zagrał u boku Gere'a i Roberts w filmie Uciekająca panna młoda (1999), który odniósł ogromny sukces.

Syn Hectora, Rodd Elizondo, jest nauczycielem w teatrze. Hector ma także wnuczkę. Jego hobby to kendo, gra na gitarze i śpiewanie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]