Przejdź do zawartości

Héctor Rebaque

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Héctor Alonso Rebaque
Ilustracja
Héctor Rebaque podczas Grand Prix Argentyny 1981
Państwo

 Meksyk

Data i miejsce urodzenia

5 lutego 1956
Meksyk

Héctor Alonso Rebaque (ur. 5 lutego 1956 roku w mieście Meksyk) – meksykański kierowca wyścigowy.

Pochodząc z zamożnej rodziny, w wieku 18 lat przeniósł się do Wielkiej Brytanii celem rozwoju kariery wyścigowej. Po występach w F2 wyjechał na kontynent amerykański, gdzie startował w kanadyjskiej Formule Atlantic.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Formuła 1[edytuj | edytuj kod]

Lotus 78, którym Héctor Rebaque wystartował w Grand Prix Wielkiej Brytanii (1979)

W 1977 roku, dzięki zapleczu finansowemu, zapewnił sobie miejsce w trzecim samochodzie zespołu Formuły 1, Hesketh Racing, ale zdołał zakwalifikować się tylko do jednego wyścigu.

W 1978 roku, wobec braku nowych propozycji, założył własny zespół, który funkcjonował przez kolejne dwa sezony. Startował w samochodzie Lotus 78, kupionym od Colina Chapmana. Za jego kierownicą zdobył swój pierwszy i jedyny punkt w tym okresie; zajął szóste miejsce w Grand Prix Niemiec 1978.

W połowie sezonu 1980 zastąpił w zespole Brabhama Ricardo Zunino jako partner Nelsona Piqueta. Podczas Grand Prix Kanady zajął szóste miejsce, co było jego najlepszym wynikiem w tym sezonie.

Swój najlepszy sezon, jednocześnie ostatni w Formule 1, zaliczył w 1981 roku. Ponownie reprezentując barwy Brabhama, trzykrotnie zajął czwarte miejsce, raz był piąty i w końcowej klasyfikacji uplasował się na dziesiątej pozycji.

CART[edytuj | edytuj kod]

W 1982 roku przeniósł się do serii CART, gdzie wystąpił w sześciu wyścigach w barwach Forsythe Racing. W swoim ostatnim wyścigu zanotował sensacyjne zwycięstwo, na torze Elkhart Lake w stanie Wisconsin, gdzie wykorzystał fakt, że na ostatnim okrążeniu w samochodzie lidera, Ala Unsera zabrakło paliwa.

Tydzień po tym sukcesie zanotował poważny wypadek podczas testów na torze Milwaukee i zdecydował o zakończeniu startów w CART.

Ostatecznie karierę zakończył w 1985 roku. Wrócił do Meksyku, gdzie obecnie pracuje jako architekt.

Starty w Indianapolis 500[edytuj | edytuj kod]

Rok Nadwozie Silnik Start Wynik Uwagi
1982 March Cosworth 15 13 Pożar w boksach

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]