HŠK Concordia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
HSK Concordia
HŠK Concordia
Pełna nazwa

Hrvatski športski klub Concordia

Data założenia

10 października 1906

Debiut w najwyższej lidze

1945

Państwo

 Chorwacja

Stadion

Stadion Concordije

Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe

HSK Concordiachorwacki klub piłkarski mający siedzibę w Zagrzebiu. Został założony jako Srednjoškolski športski klub w 1906 roku.

Pod koniec I wojny światowej klub grał w wielu rozgrywkach, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Po wojnie, wcześniejsi członkowie wraz z graczami z HŠK Viktorija ponownie utworzyli klub jako Concordia-Viktorija (szybko przemianowany na Concordia).

Jednym z najważniejszych faktów w dziejach klubu była budowa stadionu (dzisiejszego Stadionu Kranjčevićeva); jest on największy w Zagrzebiu. Został ukończony w 1921 roku. Reprezentacja Jugosławii w piłce nożnej grała jedenaście meczów na terenie klubu[1].

Oprócz piłki nożnej, klub startował również w lekkiej atletyce, narciarstwie, hokeju na trawie i tenisie stołowym. Najbardziej znanymi piłkarzami klubu byli: Nikola Babić, Ivan Belošević Zvonko Jazbec, Slavko Kodrnja i Karlo Muradori. Klub grał w jugosłowiańskiej i chorwackiej lidze. W roku 1945 został przemianowany na Zeleni 1906. Trzeci zestaw strojów drużyny NK Zagreb jest zielony na cześć HSK Concordia, którego stadion przejęli.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Poldrugač, Mirko: Sto godina HŠK Concordia. [dostęp 2015-10-12]. (chorw.).