Dootrzewnowa chemioterapia perfuzyjna w hipertermii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z HIPEC)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Dootrzewnowa chemioterapia perfuzyjna w hipertermii - procedura z zakresu onkologii i chirurgii onkologicznej, służąca do leczenia zmian nowotworowych, stanowi połączenie metod chemioterapii i hipertermii terapeutycznej[1]. Stanowi element leczenia wieloetapowego, stosowana jest w trakcie zabiegu chirurgicznego.

Zazwyczaj procedura jest opisywana jednym z akronimów angielskich nazw:

  • CHPP (Continuous hyperthermic peritoneal perfusion[1], pol. ciągła perfuzja otrzewnowa w hipertermii)
  • HIPEC (Hyperthermic intraperitoneal chemotherapy[2], pol. hipertermiczna chemioterapia dootrzewnowa)
  • IPHC (Intraperitoneal hyperthermic chemoperfusion, pol. dootrzewnowa hipertermiczna chemoperfuzja)

Chemioterapia dootrzewnowa w hipertermii znajduje zastosowanie w leczeniu raka jelita grubego, międzybłoniaka otrzewnej[1], śluzaka rzekomego otrzewnej[3] i przerzutów nowotworowych (raka jelita grubego, rak żołądka[2]).

Po otwarciu jamy brzusznej drogą laparotomii chirurg dokonuje oceny zaawansowania zmian nowotworowych. Jeśli celem zabiegu jest usunięcie guza pierwotnego, dokonuje się jego usunięcia (zabieg cytoredukcyjny). Następnym etapem jest właściwa perfuzja - przez dreny do jamy otrzewnej wprowadza się płyn perfuzyjny zawierający cytostatyk. Krążący płyn jest stopniowo podgrzewany od 37°C do 41-42°C[2]. Ciągły przepływ płynu utrzymywany jest przez 60-120 minut[2][3], po czym następuje płukanie płynem niezawierającym cytostatyku.

Metoda pozwala na uzyskanie stosunkowo wyższego (20- do 100-krotnie) stężenia cytostatyku w jamie otrzewnej, niż we krwi, dzięki istnieniu fizjologicznej bariery krew-otrzewna, co pozwala uniknąć części ubocznych efektów typowych dla systemowego leczenia chemicznego. Korzystny efekt podwyższonej temperatury opiera się na jej silniejszym wpływie na tkankę nowotworową, niż zdrową; poprawie dostępu cytostatyku do tkanek oraz niszczeniu komórek nienowotworowych w leczonej okolicy (neutrofile, monocyty, płytki krwi), a przez to ograniczeniu wzrostu nowotworu związanego z procesem gojenia. [4]

W Polsce urządzenia do przeprowadzania dootrzewnowej chemioterapii perfuzyjnej w hipertermii są dostępne w Centrum Onkologii w Warszawie (wykorzystywane w leczeniu raka jajnika), w Szpitalu im. Narutowicza w Krakowie oraz Klinice Chirurgii Onkologicznej GUMed.

Przypisy

  1. a b c Hyperthermia in Cancer Treatment (ang.). National Cancer Institute. [dostęp 2014-05-19].
  2. a b c d T. Jastrzębski, A. Kopacz. Dootrzewnowa chemioterapia perfuzyjna w hipertermii w leczeniu przerzutów do otrzewnej raka jelita grubego i raka żołądka. „Cancer Surgery”. 2 (2009), s. 1-4, 2009. ISSN 1734-2414. 
  3. a b T. Jastrzębski, K. Drucis, T. Polec. Śluzak rzekomy otrzewnej – wskazanie do cytoredukcji i dootrzewnowej chemioterapii perfuzyjnej w hipertermii. „Cancer Surgery”. 1 (2010), s. 6-11, 2010. ISSN 1734-2414. 
  4. J. Esquivel. Technology of hyperthermic intraperitoneal chemotherapy in the United States, Europe, China, Japan, and Korea.. „Cancer J”. 15 (3). s. 249-54. DOI: 10.1097/PPO.0b013e3181a58e74. PMID: 19556912. 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Janusz Emerich, Dariusz Wydra. Po raz pierwszy w kraju. Dootrzewnowa chemioterapia perfuzyjna w hipertermii w przypadku raka jajnika. . 

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.