HK Homel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
HK Homel
ХК Гомель
Barwy

biało-czerwono-czarne

Data założenia

27 sierpnia 2000

Liga

Ekstraliga A

Państwo

 Białoruś

Adres

Homel

Lodowisko

Lodowisko w Homlu

Prezes

Alaksiej Skurkouski[1]

Trener

Siarhiej Staś[2]

Asystent trenera

Jewgienij Kowyrszyn,
Alaksiej Szczabłanau

Strona internetowa

HK Homel (biał. Хакейны Клуб Гомель – Chakiejny Klub Homel, ros. Хоккейный Клуб Гомель – Chokkiejnyj Klub Homel) – białoruski klub hokeja na lodzie z siedzibą w Homlu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W związku z inwazją Rosji na Ukrainę w dniu 28 lutego 2022 IIHF ogłosiła, że zawieszono udział wszystkich drużyn narodowych i klubowych z Rosji i Białorusi każdej kategorii wiekowej we wszystkich zawodach i imprezach federacji do odwołania, co skutkowało niedopuszczeniem drużyn HK Homel do występu w Superfinale Pucharu Kontynentalnego 2021/2022[3].

Sukcesy[edytuj | edytuj kod]

Lodowisko klubu

Szkoleniowcy[edytuj | edytuj kod]

W przeszłości trenerami w klubie byli m.in. Jurij Szundrow, Władimir Mielenczuk, Aleksandr Aleksiejew, Alaksandr Andryjeuski, Ihar Stefanowicz, Uładzimir Kopać, Aleh Ramanau, Walerij Woronin (2013-2014). Od 2014 do 2015 trenerem był ponownie Alaksandr Andryjeuski. W połowie 2015 trenerem został Andriej Sidorienko[4], a w składzie szkoleniowym znaleźli się Kazachowie Aleksandr Poliszczuk, Andriej Pczelakow, Białorusini Siarhiej Staś i Alaksandr Szumidub. W 2016 trenerem pozostał Sidorienko oraz Staś i Szumidub, a do sztabu dołączył jako asystent Rosjanin Igor Żylinski[5]. Miejsce S. Stasia zajął Aleh Chmyl. W 2017 głównym trenerem został Chmyl, a asystentami pozostali Pczelakow i Szumidub (drugi z nich zmarł w lipcu 2019). Aleh Chmyl pozostawał głównym trenerem w Homlu do stycznia 2019[6]. W tym samym miesiącu jego następcą został Siarhiej Staś[7]. Latem 2019 do sztabu zespołu wszedł Dzmitryj Ausiannikau[8]. W lutym 2020 do sztabu dołączył Alaksiej Szczabłanau[9]. W połowie 2022 do sztabu wszedł Jewgienij Kowyrszyn[10].

Zawodnicy[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Hokeiści HK Homel.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]