HMS Graph

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

HMS „Graph” – niemiecki okręt podwodny typu „VII” z okresu II wojny światowej. Okręt był wodowany jako „U-570”, w czasie pierwszego patrolu został zaatakowany i uszkodzony przez brytyjski samolot a następnie przechwycony przez brytyjskie okręty. Po zdobyciu został obsadzony przez brytyjską załogę i wszedł do służby jako HMS „Graph”. Był to jedyny U-Boot w służbie obydwu stron konfliktu w czasie II wojny światowej.

Historia[edytuj]

„U-570”[edytuj]

Okręt należał do typu „VII”. Stępkę pod okrętem położony 21 maja 1940 w Hamburgu, okręt wodowano 20 marca 1941. Okręt wszedł do służby 15 maja 1941, obsadzony bardzo niedoświadczoną załogą (14). Na pierwszy patrol wyszedł 24 sierpnia.

27 sierpnia okręt wynurzył się około 10.50 (62°15′N 18°35′W) i został natychmiast zauważony przez Hudsona należącego do 269 Dywizjonu RAF-u. Samolot zaatakował U-Boota, zanim zdążył się on całkowicie zanurzyć, cztery zrzucone bomby głębinowe eksplodowały mniej niż dziesięć metrów od kadłuba okrętu. Załoga okrętu wyszła na jego pokład i została ostrzelana przez Hudsona do momentu, kiedy wywiesiła białe prześcieradło na znak poddania się. Niedoświadczeni członkowie załogi spanikowali i sądzili, że okręt zaraz zatonie, a jego wnętrze szybko wypełni się chlorem z uszkodzonych akumulatorów. W rzeczywistości okręt był prawie nieuszkodzony i można go było bez większych trudności uruchomić.

Latający nad okrętem Hudson wezwał dodatkową pomoc i wkrótce dołączył do niego drugi Hudson, a później także łódź latająca Consolidated Catalina, w tym czasie w kierunku U-Boota wysłano kilka okrętów, które go miały przechwycić. Jako pierwszy do U-Boota dotarł mały trawler HMT „Northern Chief”, do którego później dołączyły inne okręty brytyjskie i kanadyjskie. Niemiecki okręt został przejęty przez Brytyjczyków i wzięty na hol do Islandii, gdzie dotarł rankiem 29 sierpnia.

HMS „Graph”[edytuj]

Okręt został naprawiony i wszedł do brytyjskiej służby jako HMS „Graph” („G” od „German” - niemiecki, „Graph” - wykres - miało oznaczać wszystkie wykresy i dane uzyskane podczas testów okrętu).

Po naprawie okręt został poddany wielu testom mającym za zadanie zmierzenie wszystkich właściwości i osiągów „Grapha”, odkryto między innymi, że niemieckie okręty mają większą głębokość zanurzania niż wcześniej sądzono. Brytyjscy specjaliści bardzo wysoko ocenili niemiecki okręt i jego wyposażenie, szczególnie wysoko oceniono peryskop Zeissa i pasywne hydrofony.

Po zakończeniu testów okręt wszedł do aktywnej służby, odbył trzy patrole bojowe. W 1943 okręt używany był jeszcze do celów szkoleniowych.

Z powodu złego stanu silników i braku części zamiennych okręt został wycofany ze służby w 1944. Okręt zatonął w czasie holowania go do stoczni złomowej.

Bibliografia[edytuj]

  • Clay Blair: Hitler's U-boat War. New York: Random House, 1996. ISBN 0-394-58839-8.
  • Roy Conyers Nesbit: Ultra Versus U-BOATS: Enigma Decrypts in the National Archives. Pen and Sword. ISBN 1-84415-874-8.
  • Hugh Sebag-Montefiore: Enigma: The Battle for the Code. London: Weidenfeld Nicolson, 2000. ISBN 0-297-84251-X.

Linki zewnętrzne[edytuj]