HMS Roberts (F40)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
HMS Roberts (F40)
HMS Roberts (F40)
Klasa monitor
Typ Roberts
Historia
Stocznia John Brown & Company w Clydebank
Położenie stępki 30 kwietnia 1940
Wodowanie 1 kwietnia 1941
Zamówiony dla  Royal Navy
Dane taktyczno-techniczne
Uzbrojenie
2 15-calowe działa (381 mm)

HMS Robertsmonitor typu Roberts z czasów II wojny światowej należący do Royal Navy. Był drugim monitorem nazwanym tak od nazwiska marszałka polnego Fredericka Robertsa, pierwszego earla Roberts.

Okręt został zbudowany przez stocznię John Brown & Company w Clydebank, stępkę położono 30 kwietnia 1940, wodowano 1 kwietnia 1941, zaś ukończono 27 października 1941. Na okręcie tym ponownie wykorzystano dwa 15-calowe działa (381 mm) z monitora „Marshal Soult” z czasów I wojny światowej.

HMS „Roberts” zapewniał wsparcie ogniowe podczas operacji „Torch” w Afryce Północnej, podczas której został uszkodzony dwoma półtonowymi bombami. Świeżo naprawiony okręt wziął udział w operacji „Husky” (inwazji na Sycylię), operacji „Avalanche” (lądowaniu aliantów koło Salerno), oraz lądowaniu w Normandii oraz walkach o Walcheren.

HMS „Roberts” sprzedano na złom wkrótce po wojnie, lecz został z powrotem wynajęty przez Royal Navy jako hulk w Devonport, gdzie służył do 1965. Został zezłomowany w Inverkeithing koło Rosyth w lipcu 1965.

Jedno z dział HMS „Roberts” (pierwotnie pochodzące z HMS „Resolution”), zostało zamontowane przed Imperial War Museum w Londynem razem z działem z pancernika HMS „Ramillies”.