HP-42S

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
HP 42S

HP-42S to jeden z najbardziej cenionych kalkulatorów firmy Hewlett-Packard, pracujący wyłącznie w systemie odwrotnej notacji polskiej (RPN).

Jest kontynuatorem serii HP-41 w linii Pioneer i z założenia jest w pełni kompatybilny pod względem składni oprogramowania. Posiada dwuwierszowy wyświetlacz dot matrix, analogicznie do modeli HP-17B, czy HP-27S. Pozwala to na łatwiejszą kontrolę operacji na stosie. Z innych możliwości warto wspomnieć edytor macierzy, operacje na liczbach zespolonych, ponad 500 wbudowanych funkcji, całkowanie numeryczne, możliwość wykonywania prostych wykresów oraz solver. Podstawową wadą jest brak jakiejkolwiek komunikacji I/O z innymi kalkulatorami lub komputerami, co sprawia, że programy należy wprowadzać ręcznie. Kalkulator nie posiada również architektury pozwalającej na rozbudowę pamięci.

Chociaż HP-42S nie przewyższa niczym szczególnym innych rozbudowanych modeli, np. HP-48, osiąga obecnie zawrotne ceny (praktycznie najwyższe ze wszystkich Pioneerów) na aukcjach internetowych, głównie ze względu na przyzwyczajenia użytkowników.