HSW – Zakład Zespołów Napędowych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
HSW – Zakład Zespołów Napędowych Sp. z o.o.
Państwo  Polska
Adres ul. Grabskiego 23
37-450 Stalowa Wola
Forma prawna Sp. z o.o.
Położenie na mapie Stalowej Woli
Mapa lokalizacyjna Stalowej Woli
HSW – Zakład Zespołów Napędowych Sp. z o.o.
HSW – Zakład Zespołów Napędowych Sp. z o.o.
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
HSW – Zakład Zespołów Napędowych Sp. z o.o.
HSW – Zakład Zespołów Napędowych Sp. z o.o.
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa lokalizacyjna województwa podkarpackiego
HSW – Zakład Zespołów Napędowych Sp. z o.o.
HSW – Zakład Zespołów Napędowych Sp. z o.o.
Położenie na mapie powiatu stalowowolskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu stalowowolskiego
HSW – Zakład Zespołów Napędowych Sp. z o.o.
HSW – Zakład Zespołów Napędowych Sp. z o.o.
Ziemia50°32′53,804″N 22°03′25,942″E/50,548279 22,057206
Strona internetowa

HSW – Zakład Zespołów Napędowych Sp. z o.o. – przedsiębiorstwo powstałe w wyniku wydzielenia ze struktur Kombinatu Przemysłowego Huta Stalowa Wola jako zakład wyspecjalizowany w produkcji zespołów napędowych (skrzyni biegów) i elementów uzębionych (np. wielkogabarytowe koła zębate).

Początki zakładu sięgają lat 70. XX wieku. W chwili powstania zakład, dysponujący nowoczesnymi obrabiarkami do produkcji kół zębatych i automatyczną linią do ich produkcji, należał do najbardziej nowoczesnych zakładów tej branży w Europie. W tym czasie zakład zatrudniał 1600 osób, a w chwili upadłości w 2010 roku – 600[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszą umowę o współpracy z zachodnioniemiecką firmą Stetter na produkcję w HSW betonomieszarek oraz przekładni planetarnych podpisano w 1970 r. 1 kwietnia 1970 roku powołano w strukturze HSW Zakład Mechaniczny.

W listopadzie 1972 r. powołano Kombinat Przemysłowy Huta Stalowa Wola, który miał podołać zwiększonym zadaniom produkcyjnym i przyśpieszeniu uruchamiania nowych zespołów, głównie licencyjnych. W skład Kombinatu obok HSW weszły zakłady satelitarne: HSW w Leżajsku, Zaklikowie, Strzyżowie, Janowie Lubelskim, Fabryka Maszyn w Radomsku i Fabryka Urządzeń Transportowych w Suchedniowie.

1 maja 1973 r. Zakład Mechaniczny HSW podzielono na 3 Zespoły Produkcyjne. Jednym z nich był Zespół Produkcji Skrzyń Przekładniowych i Kół Zębatych, który powstał na bazie Wydziałów M-4 i M-15 nazywany Zespołem Produkcyjnym Nr 2 (Z-2).

1 stycznia 1995 r. Zakład Nr 2 zaczął funkcjonować jako Oddział HSW S.A. – Zakład Zespołów Napędowych. 1 stycznia 1996 r. rozpoczęła funkcjonowanie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością o nazwie HSW-Zakład Zespołów Napędowych Sp. z o.o., którą w grudniu 2010 postawiono w stan upadłości[2].

31 października 2013 r. nastąpiło przejęcie majątku spółki HSW – Zakład Zespołów Napędowych przez spółkę LiuGong Machinery (Poland) Sp. z o.o. za kwotę 50 mln zł. Spółka ta wcześniej przez 1,5 roku dzierżawiła majątek zakupionego ostatecznie zakładu. W chwili przejęcia w zakładzie zatrudnionych było 350 osób[3].

Marka[edytuj | edytuj kod]

Nazwa marki to skrót trzech słów, które w pełnym znaczeniu jawią się jako Zakład Zespołów Napędowych. W 2014 r. zaprojektowano obecne logo i zaprezentowano go oficjalnie podczas największych targów przemysłowych w Europie Hannover Messe. Logo składa się dodatkowo z piktogramu połowy koła zębatego nawiązującego do produkowanego asortymentu. Rysunek zęba łączy kolor niebieski i pomarańczowy natomiast napis ZZN posiada kolor niebieski. 6 sierpnia 2015 znak towarowy ZZN zarejestrowano w Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego jako znak towarowy nr 013639596[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]