HTTP referer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
World Wide Web

Struktura stron WWW
HTML, XHTML, XML, XSL


Generowanie dynamicznych stron WWW
Active Server Pages, ASP.NET, JavaServer Pages, PHP


Po stronie użytkownika
kaskadowe arkusze stylów, JavaScript, AJAX, kolory w Internecie


Przesyłanie danych
Hypertext Transfer Protocol, HTTPS, HTTP referer, serwer WWW, VoiceXML, XMLHttpRequest


Pojęcia
web design, architektura informacji, użyteczność, dostępność

HTTP referer (z ang. refer - odsyłać) – adres strony internetowej, z której użytkownik został przekierowany za pomocą odnośnika. Przeglądarka internetowa przekazuje referrer serwerowi WWW w nagłówku żądania HTTP.

Przykład[edytuj | edytuj kod]

Jeśli na hipotetycznej stronie http://www.example.org/referring_page znajdowałby się link do niniejszego artykułu i użytkownik kliknąłby w ten odnośnik, jego przeglądarka wysłałaby do serwera Wikipedii żądanie, którego nagłówek zawierałby między innymi następujące wartości:

GET /wiki/HTTP%20referer HTTP/1.1
Host: pl.wikipedia.org
Referer: http://www.example.org/referring_page

Specyfikacja protokołu HTTP zaleca twórcom przeglądarek udostępnienie opcji wyłączenia przesyłania referrera w celu ochrony prywatności użytkowników.

Zastosowania[edytuj | edytuj kod]

Serwery WWW zapisują w logach odwołania do serwowanych stron wraz z referrerem i informacją o przeglądarce użytkownika. Webmaster może skorzystać z tych danych do sporządzenia zestawień statystycznych i analizy stron źródłowych, z których użytkownicy trafiają do serwisu.

Wartość referrera może być również zastosowana na etapie serwowania zasobów. Niektóre serwery WWW wykorzystują referrery do sprawdzenia, czy adres strony źródłowej pochodzi z tego samego serwera, aby zapobiec osadzaniu materiałów multimedialnych w obcych stronach (tzw. hotlinking lub inline linking).

Pisownia[edytuj | edytuj kod]

Poprawna pisownia angielskiego słowa odsyłacz (referrer) zawiera podwojone środkowe r. Niestety, w pierwotnym tekście standardu (RFC 2068 ↓) wystąpił błąd ortograficzny, którego postanowiono już nie poprawiać w nowszych wersjach. W innych sytuacjach stosuje się poprawną pisownię (np. document.referrer w języku JavaScript).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]