Żydowski Dom

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Ha-Bajit Ha-Jehudi)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Żydowski Dom
Ha-Bajit Ha-Jehudi

הבית היהודי
Ilustracja
Lider Naftali Bennett
Data założenia 2008
Ideologia polityczna nacjonalizm, syjonizm religijny
Poglądy gospodarcze liberalizm gospodarczy
Barwy niebieski, zielony i pomarańczowy
Obecni posłowie
8 / 120
Strona internetowa

Żydowski Dom (hebr. הבית היהודי, Ha-Bajit Ha-Jehudi, w angielskiej transkrypcji: HaBayit HaYehudi) – prawicowa religijno-syjonistyczna partia polityczna w Izraelu. Powstała w wyniku połączenia Narodowej Partii Religijnej, Moledet i Tekuma w listopadzie 2008. Przedstawiciele tego drugiego ugrupowania odeszli jednak z nowej partii zaraz po tym, jak otrzymali niskie miejsca na liście wyborczej do wyborów w 2009 roku, tworząc wspólną listę z ugrupowaniem Hatikwa[1]. Wkrótce potem także Tekuma ponownie przyłączyła się do Unii Narodowej, a tzw. frakcja Ahi połączyła się z Likudem. W 2012, w wyniku rozpadu Unii, Tekuma ponownie weszła w skład Żydowskiego Domu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Narodowa Partia Religijna i Unia Narodowa połączyły siły w celu wystawienia wspólnej listy wyborczej w wyborach 2006 roku. 3 listopada 2008 roku ogłoszono, że Narodowa Partia Religijna oraz Moledet i Tekuma, wchodzące w skład Unii, połączą się i utworzą nowe ugrupowanie[2]. Ahi i Hatikwa sprzeciwiły się tej fuzji - ich liderzy Effi Eitam i Arje Eldad sprzeciwili się religijnemu charakterowi partii[3], a Eitam dodatkowo był niezadowolony z faktu, że w nowej partii nie planowano przeprowadzania wyborów lidera[4].

Zaproponowano pięć nazw dla nowego ugrupowania: Ha-Bajit Ha-Jehudii (Żydowski Dom), Szoraszim (Korzenie), Atzma'ut (Niepodległość), Szalem (Całość) i Amichaj. Członkowie partii, głosując online, opowiedzieli się za tą pierwszą nazwą[5].

Ja’akow Amidror został szefem komitetu, który zajął się ustaleniem nazwisk i ich kolejności na liście wyborczej partii do wyborów w 2009 r.[2] 8 grudnia 2008 r. Danijjel Herszkowic, matematyk z uniwersytetu Technion, został wybrany na szefa nowego ugrupowania[6].

Kiedy Żydowski Dom ogłosił skład listy wyborczej, okazało się, że 5 spośród 6 najwyższych miejsc zostało obsadzonych przez byłych członków Narodowej Partii Religijnej. Wyjątkiem był Uri Ari’el z Tekumy (pozycja nr 3). Sondaże przedwyborcze wskazywały, że ugrupowanie otrzyma 5-7 miejsc w Knesecie, co powiększało atrakcyjność pierwszych sześciu miejsc na liście. Przeciwko obsadzeniu czołowych miejsc byłymi członkami Narodowej Partii Religijnej zaprotestowali politycy wywodzący się z Unii Narodowej. Były parlamentarzysta z ramienia Moledet, Binjamin Elon, oświadczył, że nie wystartuje w wyborach. Na liście zastąpił go amerykański imigrant Uri Bank. Pozostali byli członkowie Moledet opuścili partię i z Hatikwa reaktywowali Unię Narodową. 25 grudnia 2008 r. Żydowski Dom opuścił także Ariel, który wstąpił do Unii[7].

W wyniku wyborów na początku 2009 roku, Ha-Bajit Ha-Jehudii otrzymało 3 mandaty parlamentarne[8].

W listopadzie 2012 odbyły się wewnątrzpartyjne wybory przywódcy partii. Zwycięstwo odniósł lider pozaparlamentarnego ruchu Mój Izrael, Naftali Bennett, zdobywając ok. dwóch trzecich głosów. Pokonany Zewulun Orlew ogłosił wycofanie się z działalności politycznej. Tydzień później w drodze głosowania ustalono także część nazwisk na liście partyjnej do nachodzących wyborów parlamentarnych. Do Ha-Bajit Ha-Jehudii powrócił także Uri Ari’el, który w wyniku rozpadu Unii Narodowej włączył do Żydowskiego Domu swoją partię, Tekuma.

W wyborach w 2013 ugrupowanie zanotowało spory sukces, otrzymując 12 mandatów w Knesecie. Ha-Bajit Ha-Jehudii wszedł w skład koalicji rządowej premiera Binjamina Netanjahu, otrzymując trzy posady ministerialne (Naftali Bennett - minister ds. religijnych, Uri Ari’el - minister budownictwa i Uri Orbach - minister ds. emerytów) oraz dwa stanowiska wiceministrów (Eli Ben-Dahan - wiceminister ds. religijnych i Awi Wortzman - wiceminister edukacji).

W wyniku wyborów parlamentarnych w Izraelu, przeprowadzonych 17 marca 2015, Żydowski Dom wprowadził do Knesetu 8 deputowanych[9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Abe Selig: Moledet breaks from newly formed Bayit Hayehudi (ang.). [dostęp 5 kwietnia 2009].
  2. a b Amnon Meranda: Right-wing parties unite (ang.). [dostęp 5 kwietnia 2009].
  3. Hilel Fendel: Petition: Include Eldad and Marzel in New Religious Party (ang.). [dostęp 5 kwietnia 2009].
  4. Attila Somfalvi: Eitam wants to join Likud (ang.). [dostęp 5 kwietnia 2009].
  5. Arutz Sheva: New Nationalist Party Named 'The Jewish Home' (ang.). [dostęp 5 kwietnia 2009].
  6. Matthew Wagner: Habayit Hayehudi opts for Hershkowitz (ang.). [dostęp 5 kwietnia 2009].
  7. Matthew Wagner: National Union splits from Habayit Hayehudi (ang.). [dostęp 5 kwietnia 2009].
  8. Arutz Sheva: Israel Elections 2009 (ang.). [dostęp 5 kwietnia 2009]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-02-27)].
  9. Final Unofficial* results of the Elections for the Twentieth Knesset (ang.). [dostęp 22 marca 2015].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]