HaFraBa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

HaFraBa E.V. ( skrót od niem. Verein zur Vorbereitung der Autostraße Hansestädte–Frankfurt–Basel ) – skrótowe oznaczenie " Związku dla przygotowania autostrady Miasta Hanzy - Frankfurt - Bazylea ". HaFraBa stało się pierwszym dużym projektem autostradowym w Niemczech.

Związek został założony przez drogowe firmy budowlane 6 listopada 1926 roku jako Związek budowy trasy dla szybkiego ruchu samochodowego z Hamburga przez Frankfurt nad Menem do Bazylei . Jego projekty zakładały połączenie autostradowe z Hamburga przez Kassel i Frankfurt nad Menem do Bazylei (i potem dalej przez Szwajcarię do Genui). Zaplanowana wówczas trasa pokrywa się w zasadzie w swoim przebiegu z dzisiejszą A5 i północną częścią A7.

31 maja 1928 roku nazwę związku zmieniono na " Związek dla przygotowania autostrady Miasta Hanzy - Frankfurt - Bazyea " między innymi po to, aby powiązać wzajemnie planem miasta hanzeatyckie Bremy i Lubekę - przy tym pozostawiono pasujący jednocześnie skrót HaFraBa.

Gdy państwowe przedsiębiorstwa użyteczności publicznej nie uznały konieczności projektu, pomyślano o finansowaniu inwestycji poprzez system poboru opłat. Szczegółowe wyliczenia postulowały następujące ceny:

  • samochód z kierowcą : 2 fenigi/kilometr
  • każda następna osoba : 1 fenig/kilometr
  • samochód ciężarowy : 2 fenigi/kilometr
  • ładunek :0,5 feniga/tonę/kilometr

Projekt ten spotkał się jednak z odrzuceniem ze strony narodowych socjalistów. Po przejęciu władzy przez Hitlera plany zostały również częściowo przejęte, a nazwę związku zmieniono na "Towarzystwo dla przygotowania autostrad Rzeszy".

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]