Habitat for Humanity

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Habitat for Humanity to pozarządowa, chrześcijańska, ekumeniczna, nie nastawiona na dochód organizacja dobroczynna działająca w 100 krajach świata. Pomaga niezamożnym rodzinom w zdobyciu własnego mieszkania.

Habitat oferuje program budowy prostych, solidnych i tanich mieszkań dla rodzin żyjących w trudnych warunkach mieszkaniowych. Organizuje proces budowy i jego finansowanie, kwalifikuje rodziny, pozyskuje wolontariuszy i sponsorów. W trakcie budowy większość prac wykonują przyszli mieszkańcy i wolontariusze. Rodziny wpłacają 10% ceny mieszkania przy rozpoczęciu budowy, a następnie spłacają swoje mieszkania w nieoprocentowanych ratach i tym samym zasilają fundusz na kolejne inwestycje.

Habitat pomaga rodzinom, które:

  • nie mają własnego mieszkania lub mieszkają w warunkach poniżej polskiego standardu mieszkaniowego,
  • mają środki na spłatę kosztów mieszkania w nieoprocentowanych ratach,
  • akceptują warunki działania Habitatu.

Rodzina musi przepracować minimum 500 godzin przy budowie domu.

Od momentu powstania organizacja pomogła ponad 3 milionom osób, budując ponad 800 tysięcy domów na całym świecie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Organizacja powstała w 1976 jako inicjatywa Millarda i Lindy Fuller. W roku 1984 w działania Habitatu zaangażowali się Jimmy Carter, były prezydent USA, wraz z żoną Rosalynn.

Pierwszy oddział Habitatu w Polsce powstał w 1992 roku w Gliwicach z inicjatywy obecnego dyrektora gliwickiej organizacji lokalnej Adama Króla. W 1994 roku rozpoczęła się budowa domów. Obecnie w Polsce działa biuro krajowe Habitat for Humanity Poland w Warszawie oraz organizacja stowarzyszona - Habitat for Humanity Gliwice. Od momentu powstania organizacja w Polsce pomogła 212 rodzinom w stworzeniu godnego miejsca do życia.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]