Przejdź do zawartości

Hacienda Nápolés

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Hacienda Nápoles (hiszpańska „Posiadłość Napoles”) – luksusowa posiadłość wybudowana i należąca do kolumbijskiego barona narkotykowego Pabla Escobara w miejscowości Puerto Triunfo, w departamencie Antioquia, około 150 km na wschód od Medellín i 249 km na północny zachód od Bogoty. Posiadłość zajmowała powierzchnię około 20 km². Po śmierci Escobara w 1993 r. wiele budynków w posiadłości zostało zburzonych lub przerobionych do innego użytku.

Historia

[edytuj | edytuj kod]
Główny wjazd
Prywatna arena walk byków Haciendy Nápoles

W skład posiadłości wchodził hiszpański dom kolonialny, park z rzeźbami i zoo, w którym można było znaleźć wiele gatunków zwierząt z różnych kontynentów, takie jak antylopy, słonie, egzotyczne ptaki, żyrafy, hipopotamy, strusie i kucyki. Ranczo chwaliło się także dużym zbiorem starych i luksusowych aut i motocykli, prywatnym lotniskiem, areną walk byków, a nawet torem gokartowym. Na bramie głównego wjazdu do posiadłości umieszczono replikę samolotu PA-18 Super Cub o (numerze bocznym HK-617-P), którym Escobar przemycił po raz pierwszy kokainę do USA[1].

Po śmierci Escobara w 1993 roku jego rodzina rozpoczęła walkę prawną z rządem Kolumbii o zarządzanie posiadłością. Rząd wygrał i obecnie nieruchomość jest zarządzana przez Gminę Puerto Triunfo. Koszt utrzymania zoo był za duży dla rządu, więc podjęto decyzję o przekazaniu większości zwierząt do kolumbijskich i zagranicznych ogrodów zoologicznych.

Innymi oryginalnymi rzeczami na terenie posiadłości były figury dinozaurów[1] zbudowane z kości[potrzebny przypis] oraz rzeźby prehistorycznych zwierząt (takich jak np. mamut), na które mogły wspinać się dzieci[potrzebny przypis], jak również pojazdy wojskowe i gigantyczne rzeźby dłoni[1].

Obecne czasy

[edytuj | edytuj kod]

We wrześniu 2006 roku pojawiły się pogłoski o budowie muzeum o Pablu Escobarze, więzieniu i lunaparku. Więzienie jest obecnie w trakcie budowy, a park dinozaurów został przywrócony do użyteczności[potrzebny przypis]. Do listopada 2006 roku cała nieruchomość przeszła na własność rządu i została wyceniona na 5 mld pesos (około 2,23 milionów USD)[2].

W zoo posiadłości[kiedy?] ciągle przebywają bizony, rzadkie kozy, jeden struś i zebry. Hipopotamy Escobara uciekły i stały się dzikimi zwierzętami, żyjącymi w przynajmniej czterech okolicznych jeziorach i rozprzestrzeniając się w lokalnych rzekach. Kontakty pomiędzy hipopotamami i lokalnymi rybakami doprowadziły do rozmów władz nad potrzebą ograniczenia ich populacji. Do roku 2011 na wolności znajdowało się przynajmniej 30 hipopotamów. Dla większości z nich trudno znaleźć zoo, do którego mogłyby zostać przeniesione[3]. Podobno kolejne 40 hipopotamów znajduje się na terenie samej posiadłości[4]. Od czerwca 2014 roku maskotką parku jest hipopotam o imieniu Vanessa (reaguje na swoje imię)[3]

W 2014 roku na terenie posiadłości działał park tematyczny „Park Jurajski”, który został wynajęty prywatnemu przedsiębiorstwu. „Park Tematyczny Hacienda Nápoles” oferuje park wodny, safari z przewodnikiem, akwaria i replikę jaskini Cueva de los Guácharos[5]. W kwietniu 2014 roku całodniowy bilet do parku kosztował 32 tys. pesos (około 15 dolarów)[4]. Muzeum Escobara, jego spalone auta i porzucone „ruiny” domu są cały czas dostępne publicznie.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Arbuckle, Alex Q.: Hacienda Nápoles: What do you buy the drug lord who has everything? A zoo. 29 sierpnia 1989.
  2. LA HACIENDA NAPOLES AHORA ES PROPIEDAD DEL ESTADO COLOMBIANO. wrzesień 2009. s. Presidencia.gov.co. [dostęp 2004-08-20]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (hiszp.).
  3. a b William Kremer, Pablo Escobar’s hippos: A growing problem, [w:] BBC News Magazine [online], 26 czerwca 2014 [dostęp 2014-06-26].
  4. a b Kevin EG Perry, Drug Traffickers Build the Best Theme Parks [online], 7 kwietnia 2014.
  5. Diversion acuatica. s. Parque Tematico Hacienda Napoles. [dostęp 2016-09-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2 września 2016)].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]