Hadar (Etiopia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hadar
ilustracja
Państwo  Etiopia
Kilil Afar
Położenie na mapie Afaru
Mapa lokalizacyjna Afaru
Hadar
Hadar
Położenie na mapie Etiopii
Mapa lokalizacyjna Etiopii
Hadar
Hadar
Ziemia11°10′N 40°38′E/11,166667 40,633333

Hadar – osada w Etiopii, w południowym krańcu Kotliny Danakilskiej, w regionie administracyjnym Afar (przybliżone współrzędne geograficzne: szerokość 11°10′N, długość 40°38′E). Osada cieszy się światową sławą z powodu znajdującego się w pobliżu stanowiska archeologicznego (paleoantropologicznego) hominidów kopalnych.

Stanowisko archeologiczne[edytuj | edytuj kod]

Okolice Hadar zostały odkryte w grudniu 1970 przez francuskiego geologa Maurice’a Taieba, który przeprowadził również ich pierwsze badania geologiczne. Podczas tych badań natknął się on na skamieniałości, z powodu których powrócił on w okolice Hadar w maju 1972. W październiku 1973 do Hadar przybyła 16-osobowa ekspedycja badawcza (The International Afar Research Expedition), która spędziła tam 2 miesiące, podczas których odkryła skamieniałe szczątki pierwszego hominida (skatalogowane jako AL 129-1). W oparciu o swoje odkrycia członkowie ekspedycji nazwali osadową formację geologiczną Formacją Hadar, i datowali ją między 3,5 a 2,3 mln lat temu (późny pliocen)[1].

Kolejna ekspedycja badawcza przybyła do Hadar w roku 1974, a jednym z jej członków był Donald Johanson, który był również członkiem ekspedycji w roku 1973. 24 listopada 1974 Johanson i jego doktorant odkryli szczątki skatalogowane jako AL 288-1 i nazwane imieniem „Lucy” (pod wpływem popularnej piosenki Lucy in the Sky with Diamonds zespołu The Beatles). Był to kompletny w 40% szkielet samicy, przypisanej do gatunku Australopithecus afarensis i datowanej na ok. 3,2 mln lat.

W roku 2000 na terenie Formacji Hadar (nad rzeką Auasz w pobliżu osady Dikika) dokonano kolejnego spektakularnego odkrycia – skamieniałych szczątków 3-letniej samicy, skatalogowanych jako DIK-1/1, również przypisanych do gatunku Australopithecus afarensis, i datowanych na ok. 3,3 mln lat. Szczątkom tym nadano imię „Selam” (pokój w lokalnym narzeczu).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Feibel, Craig S.; Christopher J. Campisano (2004). Sedimentary Patterns in the Pliocene Hadar Formation, Afar Rift, Ethiopia. (ang.).