Hadley Richardson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ernest Hemingway z żoną Elizabeth Hadley Richardson i synem w Schruns, Austria – 1926

Elizabeth Hadley Richardson (ur. 9 listopada 1891 w Saint Louis, zm. 22 stycznia 1979 w Lakeland na Florydzie) – Amerykanka, pierwsza żona Ernesta Hemingwaya.

W 1926 roku rozwiedli się gdyż Ernest zdradzał ją z Pauline Pfeiffer. 1933 roku Hadley wyszła za mąż po raz drugi za dziennikarza Paula Mowrer'a, którego poznała w Paryżu[1].

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Elizabeth Hadley Richardson urodziła się 9 listopada 1891 roku w St Louis w stanie Missouri, była najmłodsza z czworga dzieci. Jej matka Florence była znakomitą piosenkarką a jej ojciec James pracował w rodzinnej firmie farmaceutycznej. Hadley gdy była mała wypadła przez okno na drugim piętrze przez co później matka była dla swej córki aż nadopiekuńcza i tak np.Elizabeth nie angażowała się w aktywność fizyczną. W 1903 roku ojciec Hadley popełnił samobójstwo najprawdopodobniej miał trudności finansowe. Jako nastolatka Elizabeth była bardzo nieśmiała , uczęszczała do Instytutu Maryjnego,a następnie uczestniczyła w kolegium w Bryn Mawr. Hadley jednak zrezygnowała z kolegium z powodu przeciw wstawienia się jej matki która twierdziła że jej córka jest zbyt delikatna,zarówno fizycznie jak i emocjonalnie. Do decyzji opuszczenia kolegium przez Hadley przyczyniła się też śmierć jej siostry która zginęła zaraz po pożarze który wybuchł w jej domu. Po powrocie z uczelni Elizabeth żyła ograniczonym życiem (nie wychodziła z domu prawie w ogóle) czym też martwiła się jej mama wraz z siostrą. Podczas gdy Florence (matka) stawała się samotnikiem i coraz bardziej zanurzała się w spirytyzm, Hadley chciała zrobić karierę jako pianistka, dopóki nie porzuciła muzyki wierząc, że nie miała talentu. Kiedy jej matka miała już dosyć rozwiniętą chorobę Elizabeth troszczyła się o nią aż do śmierci.

Ernest Hemingway[edytuj | edytuj kod]

Po śmierci matki 1 grudnia 1920 roku Hadley odwiedziła jej była współlokatorka Katie Smith (która później poślubiła Johna Dos Passosa) w Chicago tam też Hadley spotkała Hemingwaya który zakochał się w niej bezgranicznie. Zimą 1921 roku Elizabeth zajęła się z powrotem muzyką. W czerwcu ogłosiła swoje zaręczyny, mimo zastrzeżeń ze strony jej przyjaciół i siostry. Hadley wiedziała co robi, a co najważniejsze,wierzyła w talent Hemingwaya. Pobrali się w dniu 3 września 1921 roku w Horton Bay, stanie Michigan[2], miesiąc miodowy spędzili w rodzinnym domku letniskowym Hemingwaya w Walonii Lake jednak pogoda była nieszczęsna i wrócili przeziębieni. Po podróży poślubnej para wróciła do Chicago, gdzie mieszkali w małym mieszkaniu na Północnym Dearborn Street. Dwa miesiące później Hemingway został zatrudniony jako korespondent zagraniczny dla "Toronto Star", para wyjechała do Paryża.

Paryż[edytuj | edytuj kod]

Hadley i Ernest mieszkali w Dzielnicy Łacińskiej,Hemingway pracował w wynajętym pokoju w pobliskim budynku. Tej zimy odkrył księgarnię "Shakespeare and Company" prowadzoną przez amerykańskich emigrantów . W 1922 roku wiosną Ernest wraz z żoną wyjechali do Włoch a latem do Niemiec. Hadley podróżowała samotnie do Genewy w 1922 roku w zimie aby spotkać się z Hemingwayem który obejmował konferencję pokojową , to właśnie podczas tej podróży Hadley straciła walizkę Ernesta w której znajdowały się jego rękopisy[3]. Hemingway był tak zdruzgotany że oskarżył swoją małżonkę o utratę jego dzieł. Kilka miesięcy później, kiedy dowiedzieli się że Hadley była w ciąży, para postanowiła przenieść się do Toronto do narodzin dziecka. Ich syn John Nicanor Hemingway urodził się 10 października 1923 roku . Hemingway przez narodziny syna zapomniał o swoim wyjeździe do Nowego Jorku na zlecenie . W Toronto rodzina mieszkała w małym mieszkaniu w Bathurst Street jednak Hemingway stwierdził że życie w Toronto nie jest tak ciekawe jak w Paryżu. Wrócił do Paryża w styczniu 1924 roku przeniósł się do nowego mieszkania na Rue Notre Dame des Champs. Hadley wynajęła kobietę do pomocy w pracach domowych . Chrzciny syna odbyły się w St Luke w Kościele Episkopalnym w marcu, chrzestnymi zostali Dorman Smith i Gertrudy Stein. Kilka miesięcy później Ernest rozpoczął pracę jako redaktor "Przeglądu transatlantyckiego". W zimie wyjechali do Austrii na "wakacje". Jakiś czas po powrocie do Paryża, Hemingway spotkał siostry Pfeiffer , w czerwcu 1925 Hemingway i Hadley opuścili Paryż dla ich rocznego pobytu w Pampelunie.

Rozwód[edytuj | edytuj kod]

Ich związek rozpadł się, jak Hemingway pisał "The Sun Also Rises" choć poświęcił powieść Hadley i swojemu synowi. W drugim roku, udali się do Schruns na Boże Narodzenie, ale w tym roku dołączyła do nich Pauline Pfeiffer. Hemingway wrócił z Pfeiffer do Paryża, zostawiając Hadley z Johnem w Austrii. Podczas gdy Hadley była w Austrii, Hemingway popłynął do Nowego Jorku, a następnie wrócił do Paryża, w marcu, w czasie w którym zaczął swój romans z Pauline. Na wiosnę 1926, Hadley dowiedziała się o romansie i w tym też roku rozwiedli się.

Paul Mowrer[edytuj | edytuj kod]

Hadley przebywała we Francji do 1934 roku. Wśród jej wielu przyjaciół w Paryżu był Paul Mowrer, zagraniczny korespondent "Chicago Daily News". Hadley spotkała go na wiosnę 1927 roku, wkrótce po rozwodzie z Hemingwayem. Dziennikarz i pisarz polityczny, Mowrer zdobył nagrodę Pulitzera za swoją twórczość w 1929 roku. W dniu 3 lipca 1933 roku, po pięcioletnim zalotach, Hadley i Paul Mowrer pobrali się w Londynie. Wkrótce po ślubie przenieśli się do dzielnicy Chicago,w której mieszkał w czasie II wojny światowej.

Późniejsze lata[edytuj | edytuj kod]

Hadley widziała Hemingwaya tylko raz po rozwodzie, ona i Mowrer spotkali go podczas wakacji w Wyoming. Zmarła 22 stycznia 1979 roku w Lakeland na Florydzie, w wieku 87 lat.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Oliver, s.139
  2. Oliver, s.140
  3. Oliver, s.69,70

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Oliver, Charles M. (1999) Ernest Hemingway A do Z: The Essential Reference do życia i pracy . New York: ​ISBN 0-8160-3467-2​.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

http://www.tumblr.com/tagged/hadley%20richardson