Hagakure

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hagakure - Sekretna księga samurajów
Hagakure
Autor Yamamoto Tsunetomo
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Japonia
Język japoński
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 2001
Wydawca Oficyna Wydawnicza 3.49

Hagakure (Kyūjitai: 葉隱, Shinjitai: 葉隠, znaczenie: Zapiski ukryte pod liśćmi[1]) – praktyczny i duchowy przewodnik dla wojownika składający się z przemyśleń samuraja Yamamoto Tsunetomo (1659-1719), byłego wasala Nabeshimy Mitsushige. Zostały one spisane na podstawie rozmów z lat 1709-1716 między Yamamoto a młodym samurajem Tsuramoto Tashiro, ale po raz pierwszy opublikowano je wiele lat później.

Zawartość[edytuj | edytuj kod]

Książka jest zapisem spojrzenia Tsunetomo na kodeks bushidō, a jej głównym tematem jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, jakie jest prawdziwe znaczenie Drogi Samuraja. Najważniejsza jest, zdaniem Tsunetomo, gotowość na śmierć w każdej chwili życia i podporządkowanie się woli swojego pana. Tsunetomo podkreśla też zachowanie równowagi bez względu na sytuację, na której bazie można osiągnąć umiejętność podejmowania szybkich i właściwych decyzji, przede wszystkim dzięki uwolnieniu się od lęku przed śmiercią.

Kontekst historyczny[edytuj | edytuj kod]

Po śmierci swojego mistrza Yamamoto zgodnie z buddyjskim zwyczajem, ogolił głowę i jako buddyjski kapłan osiadł w małej pustelni. Zamierzał popełnić rytualne samobójstwo, tzw. junshi, ale na mocy edyktu siogunatu Tokugawa praktyka ta została zakazana[1].

Hagakure spisano w przybliżeniu 100 lat po rozpoczęciu epoki Edo w czasie relatywnego spokoju. Z powodu rzadszych wojen samurajowie zaczęli się przeistaczać w urzędników administracji. Przemyślenia Yamamoto dotyczą w znacznej mierze podtrzymania gotowości bojowej oraz właściwego nastawienia w czasach pokoju. Dostrzegał problem osłabienia hartu ducha wśród członków tej klasy społecznej, która z z wojowników zaczęła przeobrażać się w urzędników. Z tego względu w Hagakure autor często odwołuje się do przykładów z "dawnych czasów".

Począwszy od lat 30. dwudziestego wieku zaczęła zdobywać uznanie jako jedno z najwybitniejszych dzieł prezentujących myśl bushido.

Książka odgrywa ważną rolę w filmie Ghost Dog: Droga Samuraja w reżyserii Jima Jarmusha z 1999 roku.


Przypisy