Hagelslag

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kromka chleba z tradycyjnym hagelslag
Kromka chleba z czekoladowymi płatkami
Czekoladowy hagelslag w zbliżeniu
Owocowy hagelslag

Hagelslag lub chocoladehagelslag – małe, podłużne, słodkie w smaku granulki z czekolady, którymi posypuje się kromki chleba lub sucharki uprzednio posmarowane masłem[1], są typowym niderlandzkim produktem spożywczym.

Spożywane tradycyjnie przez Holendrów na śniadanie lub podczas lunchu[2].

Produkcja polega na rozwałkowaniu do długich, cienkich wałeczków (a la spaghetti) uprzednio przygotowanej masy z kakao, mleka w proszku oraz cukru i po ostudzeniu pocięciu ich na drobne kawałeczki[3]. Tak otrzymane granulki zostają pokryte warstwą cukru, która nadaje im połysk[3].

Nazwa nawiązuje do opadu gradu: nid. hagel – grad i neerslag – opad atmosferyczny.

W sprzedaży są dostępne różne rodzaje: z czekolady gorzkiej, mlecznej, białej oraz fantazyjne mieszanki granulek o różnych smakach, np. z gorzkiej czekolady z granulkami o smaku waniliowym[4]. Obok tradycyjnych drobnych granulek na rynku pojawiły się granulki w rozmiarze XXL, które są dłuższe i grubsze[4].

Innym wariantem są hagelslag vlokken (nid. vlokken – płatki) czyli czekoladowe płatki do posypywania kanapek[5].

Osobnym wariantem jest tzw. vruchtenhagel (nid. vruchten – owoce i hagel – grad), którego podstawowymi składnikami są cukier, soki owocowe oraz sztuczne substancje smakowe i barwiące[5]. Poza zastosowaniem do sporządzania kanapek owocowy hagelslag jest wykorzystywany do dekoracji, np. bitej śmietany.

Hagelslag jest typowym holenderskim produktem spożywczym, który nie jest dostępny w innych krajach, dlatego Holendrzy często zabierają go ze sobą jadąc na wakacje[6]. Wyjątek stanowi Indonezja (była kolonia holenderska), gdzie standardowo można kupić hagelslag w sklepach. Indonezyjczycy wykorzystują hagelslag do dekorowania deserów i ciastek[6].

W innych krajach, także w Polsce, całą gamę podobnych do hagelslag produktów wykorzystuje się jako posypki cukiernicze do dekorowania tortów, ciastek, deserów i lodów[7][8].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. De hagelslag – zelfstandig naamwoord. [dostęp 2011-06-23]. (niderl.).
  2. Allinson Guy: Dutch Treat: Hagelslag. [dostęp 2011-06-23]. (ang.).
  3. a b Hoe wordt hagelslag gemaakt?. [dostęp 2011-06-23]. (niderl.).
  4. a b Produkten – hagelslag. [dostęp 2011-06-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-07-07)]. (niderl.).
  5. a b De Ruijter – producten. [dostęp 2011-06-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-10-15)]. (niderl.).
  6. a b Indonesië lijkt een beetje op Nederland. [dostęp 2011-06-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-10-29)]. (niderl.).
  7. Posypki dekoracyjne. [dostęp 2011-06-23]. (pol.).
  8. Posypki cukrowe. [dostęp 2011-06-23]. (pol.).