Hajdarabad (Indie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta stolicy stanu Telangana. Zobacz też: inne znaczenia.
Hajdarabad
ilustracja
Państwo  Indie
Stan Telangana
Powierzchnia 625 km²
Wysokość ok. 500 m n.p.m.
Populacja (2006)
• liczba ludności
• gęstość

ok. 5 700 000
14 497 os./km²
Nr kierunkowy +91-40
Kod pocztowy 500 xxx
Tablice rejestracyjne AP9, AP10, AP11, AP12, AP13, AP28, AP29
Położenie na mapie Andhra Pradeshu
Mapa lokalizacyjna Andhra Pradeshu
Hajdarabad
Hajdarabad
Położenie na mapie Indii
Mapa lokalizacyjna Indii
Hajdarabad
Hajdarabad
Ziemia17°21′57,59″N 78°28′33,59″E/17,365997 78,475997
Strona internetowa

Hajdarabad (hindi हैदराबाद, trb.: Hajdarabad, trl.: Haidarābād; telugu హైదరాబాదు; urdu حیدر آباد; ang. Hyderabad) – miasto w południowych Indiach, stolica stanu Telangana. Do 2 czerwca 2014 roku był stolicą Andhra Pradesh i przez kolejne 10 lat od tej daty ma służyć jako tymczasowa stolica tego stanu[1]. Hajdarabad leży w środkowej części wyżyny Dekan, nad rzeką Musi (dopływ Kryszny). Miasto to zamieszkuje około 6,7 mln mieszkańców (2006). Podstawowe języki – telugu dla hindusów, urdu dla ludności muzułmańskiej. Coraz popularniejszy staje się angielski.

Zabytki[edytuj]

Charminar w Hyderabad

W mieście znajduje się wiele monumentalnych budynków, meczetów i świątyń. Najbardziej znane są Charminar i twierdza Golkonda, położona kilkanaście kilometrów od starówki Hajdarabadu. Wznosi się 122 metry ponad równinę Hajdarabadu. Charminar zbudowano w 1591 roku, by uczcić zakończenie dżumy. To stojąca w centrum miasta, na południe od rzeki Musi i stanowiąca jego wizytówkę, budowla z czterema minaretemi. Zbudował ja założyciel miasta król Quli Qutb Shah.

Nazwa miasta pochodzi od imienia żony – Hajder Mahal założyciela miasta sułtana Mohammada Kuli Kutbśaha z dynastii Kutbśahi. Zaplanowano je budując wokół Charminaru sieć prostopadle ustawionych ulic.

Turystyka[edytuj]

 • Ćarminar – Charminar, którego nazwa oznacza cztery wieże stanowi symbol miasta; zbudowany w 1591 roku przez króla Muhammada Kuli Kutbśaha z dynastii Kutbśahi, jako zalążek nowego miasta nad rzeka Musi; według jednej legendy stanął w miejscu, gdzie król ujrzał swoją kochankę, tancerkę Bhagmati, według innej w podzięce za uwolnienie miasta od epidemii; z czterech stron tej budowli znajdują się monumentalne arkady, a na górze najstarszy meczet w mieście. Minarety maja 54 metry wysokości; wokół dzielnica meczetów i bazarów.
 • Ćarkaman – cztery łuki triumfalne, wzniesione w 1594 roku; kiedyś prowadziły na dziś już nieistniejący plac apelowy pałaców królewskich; wśród nich ozdobiony motywem symbolizujących pomyślność ryb Maćhli Kaman, Śer-e-dil Kaman, który prowadzi do sklepów sari z brokatu i jedwabiu, Ćarminar Kaman, który stanowił wejście do królewskiego meczetu w Ćarminarze i Daulat-Khan-e-Ali, który wiódł do pałacu.
 • Laad Bazaar, słynie ze sprzedaży m.in. wypraw dla panny młodej.
 • Szpital Unani, który wzniósł ostatni nizam Hajdarabadu, by podtrzymać tradycję grekoarabskiej medycyny.
 • Muzeum Salara Dżanga III, / Salardźanga premiera, Hajdarabadu – w kolekcji wyroby z jadeitu z czasów Mogołów, miniaturowe malarstwo, Koran z podpisami trzech Mogołów.
 • Purani Haweli – Muzeum Nizamów – kompleks XIX-wiecznych klasycystycznych budowli, siedziba szóstego nizama Mahbub Ali Paszy, w bocznym skrzydle rezydencji, w Massarat Mahal dwupiętrowa garderoba o powierzchni siedemdziesięciu trzech metrów kwadratowych; wśród eksponatów muzeum zdjęcia pokazujące niezwykłe bogactwo nizamów, ich porcelana i srebra.
 • Osmania Hospital, wzniesiony w 1925 roku podczas odbudowy miasta przez nizama po powodzi 1908 roku; wraz z gmachami Boy's High School z różowego granitu i Sądu Najwyższego z czerwonego piaskowca i gmachem dworca kolejowego zbudowanymi w latach 1914-36 stanowi on zespół budowli zbudowanych według planów Brytyjczyka Vincenta Esha, używającego w dekoracji islamskich detali.
 • Badśahi Aśukhana – Królewski Dom Żałoby, zbudowany w 1595 przez Muhammada Kuli Kutbśaha, piątego władcę z dynastii Kubtśahi jako miejsce, w którym zbierali się szyici w święto Muharram; przechowuje się tu zdobione złotem, srebrem i kamieniami szlachetnymi sztandary niesione w procesji.
 • Pałac Falaknuma, najbardziej wystawny z pałaców nizamów, zbudowany 1872 roku; fronton w stylu palladiańskim, a zenanę pomieszczenia dla kobiet– zbudowano w stylu indosaraceńskim; wystrój bardzo bogaty, stropy obite skórą, meble i tkaniny z Francji, a marmury z Włoch; tu gościł król Jerzy VI, ale od czasu, gdy zmarł tu z przepicia szósty nizam Mir Mehbub Ali Khan, pałac używano rzadko; dziś to luksusowy hotel.
 • na wzgórzu Kalabahad – Birla Mandir, hinduistyczny kompleks świątynny z białego radżastańskiego marmuru ufundowany w 1976 roku przez indyjskiego przemysłowca G.T. Birlę. Główną świątynię dedykowano manifestacji Kryszny Wenkateśwarze – Panu Góry Wenkata; obok też ufundowane przez Birlę – planetarium i centrum nauki
 • Mekka Masdźid – Mecca Masjid, w którego centralny łuk z czarnego granitu wbudowano czerwone cegły z Mekki; zbudowany w 1598 roku przez króla Abdullaha Kutb Szaha; pochowano w nim kilku nizamów z dynastii Asaf Dźahi; w 2007 roku w wyniku wybuchu bomby zginęło czternaście osób, w tym pięć w zamieszaniu zabiła policja.
 • Dżama Masdżid/ Jami Masjid, drugi z najstarszych meczetów Hajdaraabadu, wzniesiony w 1597 roku.
 • Pałac Ćoumohalla – Chowmohalla, koło Charminaru; należał do siódmego i ostatniego nizama Osmana Ali Paszy (1911-1948); na dziedzińcach z fontannami odbywają się obecnie koncerty pieśni w urdu i perskim.
 • Muzeum Archeologiczne Birla mieści się w myśliwskiej rezydencji szóstego nizama Mira Mehbuba Ali Khana, w pałacu Asmangarh – w nim wykopaliska z Andhra Pradesh, w tym rzeźby z brązu przedstawiające Wisznu i Śiwę; na południe od muzeum obelisk nad grobem Michela Raymonda, francuskiego najemnika w wojskach nizama, którego miejscowi uznali za bohatera.
 • Państwowe Muzeum Archeologiczne zawiera dużą kolekcję sztuki buddyjskiej, brązy Ćolów, repliki malowideł i rzeźb z grot Elury i Adżanty.
 • Rezydencja, obecnie University College for Women, zbudowana w osiemset piątym przez trzeciego nizama w darze dla brytyjskiego ambasadora Jamesa Kirkpatricka, na frontonie portyku – godło Kompanii Wschodnio– Indyjskiej – lew i jednorożec. Na terenie rezydencji znajduje się replika gmachu – dar Kirkpatricka dla żony, hajdarabadzkiej arystokratki Khairunissy Begum.
 • Park KBR.
 • Jusufian Dargah – grób sufickiego świętego z XVII wieku, z bractwa Czisztija.
 • Utworzone w XVII wieku jezioro Husajn Sugar; wzdłuż niego trzykilometrowa promenada, przy której posągi wielkich postaci Andhra Pradesh; na środku na skale 17-metrowy, monolityczny posąg Buddy Purnima Pełni Księżyca. Posąg waży trzysta pięćdziesiąt ton. Transportowany na miejsce w 1986 roku spadł z promu do wody, stanął na skale wydobyty z wody dopiero po siedmiu latach; nad jeziorem Park Lumbini, w którym w sierpniu 2007 roku w wyniku wybuchu dwóch bomb zginęły czterdzieści dwie osoby; jezioro oddziela właściwy Hajdarabad od Sikandarabadu,.
 • Sikandarabad – Sekundarabd – zbudowana w 1806 dzielnica garnizonowa dla oddziałów brytyjskich; przez dwieście lat stała się bliźniaczym dla Hajdarabadu miastem, w centrum którego znajduje się Plac Defilad – Parade Ground, obok niego kościół świętego Andrzeja, Sucendarabad Club, neogotycki kościół św. Trójcy z 1848, otoczone murem ziemie pałaców Pajga zamieszkałych przez hajdarabadzką arystokrację, w wśród nich Wikar Manzil i Hiszpański Meczet z 1906 roku.
 • filmowe miasteczko Ramdźi – produkcja filmów Tollywood – w języku telugu.
 • Cyberabad – nowo powstałe miasto firm technologii komputerowej.
 • w pobliżu Hajdarabadu umiejscowione są groby nizamów i kolebka Hajdarabadu, twierdza Golkonda.

Szkolnictwo wyższe[edytuj]

 • Uniwersytet Osmania (zał. w 1917)
 • Uniwersytet Hyderabadu (zał. w 1974)
 • Indyjska Szkoła Biznesu (zał. w 1999)
 • Uniwersytet Prawa (zał. w 1998)
 • Krajowy Uniwersytet Urdu im. Maulana Azada (zał. w 1998)

Klimat[edytuj]

Temperatury wahają się między 18 a 43 stopnie Celsjusza (zima od 9 do 26 stopni). Pora deszczowa – między czerwcem a październikiem. Monsun mniej odczuwalny niż na południu i bliżej wybrzeża.

Hajdarabad w filmie indyjskim[edytuj]

Akcja wielu filmów indyjskich, szczególnie produkowanych w języku telugu, rozgrywa się w Hajdarabadzie,np:

Od 1995 roku odbywa się tu co dwa lata międzynarodowy festiwal filmów dla dzieci.

Miasta partnerskie[edytuj]

Przypisy

 1. THE ANDHRA PRADESH REORGANISATION ACT, 2014. The Gazette of India, 2014-03-01. [dostęp 2014-06-02].

Bibliografia[edytuj]

 • Słownik cywilizacji indyjskiej, Louis Frederic, Książnica 1998
 • Indie. Życie, legendy i sztuka, Chakravarthi Ram-Prasad, National Geographic 2007
 • Indie Dorling Kindersley, Wiedza i Życie, Hachette Livre Polska
 • Indie David Abram, Nick Edwards, Mike Ford, Daniel Jacobs, Devdan Sen, Gavin Thomas i Beth Wooldridghe (wyd. Rough Guides, w Polsce Global PWN, Warszawa 2011)
 • Indie Pippa de Bruyn, Keith Bain, Niloufer Ventatraman, Shonar Joshi, wydawnictwo PASCAl,Bielsko-Biała 2009
 • Indie Mediaprofit Warszawa 2006 (tłum. z Insight Guides, Londyn)