Hajime Aikawa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nieumarły Dżoker
Hajime Aikawa (przybrane nazwisko)
Postać z Kamen Rider Blade
Pierwsze wystąpienie 1 odc.
Ostatnie wystąpienie 49 odc.
Twórca Shōtarō Ishinomori
Dane biograficzne
Pochodzenie Japonia
Przynależność Nieumarły
Inne informacje
Wiek 22 lata

Nieumarły Dżoker (jap. ジョーカーアンデッド Jōkā Andeddo, Joker Undead) alias Hajime Aikawa (相川始 Aikawa Hajime) – fikcyjna postać z serii Kamen Rider, bohater jej czternastej odsłony – Kamen Rider Blade, w której wciela się w Kamen Ridera Chalice'a (jap. 仮面ライダーカリス Kamen Raidā Karisu). Na ekranie zadebiutował 25 stycznia 2004. Mimo że jest trzecim Riderem, jaki pojawił się w serialu, Hajime jest traktowany jako drugi protagonista.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Hajime Aikawa to tajemniczy młodzieniec, który tak naprawdę jest najstraszliwszym i najgroźniejszym z Nieumarłych- Dżokerem, którego zwycięstwo w Wojnie Królów skutkowałoby końcem wszelkiego życia na Ziemi. Posiada on unikatową zdolność kopiowania mocy i transformacji w innych Nieumarłych. Został wybudzony mniej więcej w tym samym czasie, co pozostali Nieumarli, rychło pokonując Nieumarłą Modliszkę i stając się Kamen Riderem Chalicem. Następnie Dżoker uwięził Nieumarłego Człowieka na jego własne życzenie i przekształca się w niego by egzystować w społeczeństwie. Z racji tego, że Dżoker przemieniał się w nich sukcesywnie, psychika tych dwóch Nieumarłych wpłynęła na niego samego- po Chalice'ie przejął wolę walki, zaś po Nieumarłym Człowieku miłosierdzie dla istot żywych. Skutkowało to zagubieniem przez Dżokera woli zniszczenia.

Chalice[edytuj | edytuj kod]

Chalice jest najbardziej nietypowym Riderem w serialu, ponieważ nie potrzebuje on do przemiany systemu Ridera. Jako sztuczny Nieumarły, Dżoker jest biologicznie zdolny do przekształcania się w Chalice'a jak i w innych Nieumarłych (jego postać Ridera jest właściwie przybraniem kształtu Nieumarłej Modliszki). Dżoker posiada swoją własną postać, jednak zwykle kryje się wśród ludzi jako Nieumarły Człowiek, dlatego, że nie jest w pełni zdolny kontrolować swej ukrytej mocy i staje się agresywny. Podobnie jak Blade, Chalice jest zdolny osiągnąć Formę Króla, zwaną w jego przypadku Dzikim Chalicem i połączyć się z każdym ze swoich 13 Nieumarłych, z tą różnicą, że nie potrzebuje do tego dodatkowych urządzeń. Chalice jest przystosowany do walki zarówno długo, jak i krótkodystansowej za pomocą łuku połączonego z mieczem oraz dwóch sztyletów. Z racji tego, że każdy Rider w serialu jest przyporządkowany jednemu z czterech kolorów karcianych, kolorem Chalice'a jest kier (♥).

Broń i wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

 • Chalice Rouzer (jap. カリスラウザー Karisu Rauzā) – pas z zapinką w kształcie serca będący modułem przemiany Dżokera w Chalice'a oraz innych Nieumarłych, w tym także Nieumarłego Człowieka. Różni się od pasów innych Riderów tym, że transformacja następuje poprzez przeciągnięcie, a nie umieszczenie w nim karty, a także tym, że Chalice Rouzer potrafi obsłużyć wszystkie karty, nie tylko te z Kategorii As. W normalnej postaci Chalice Rouzer ma kolor czerwony i może być odczepiony od pasa i umieszczony w Chalice Arrow. Kiedy Rider jest w Dzikiej Formie lub przemienia się w Dżokera, zapinka przybiera zielony kolor. W 49 odcinku Kenzaki z chwilą stania się Nieumarłym również otrzymał Chalice Rouzera w zielonym kolorze. Chalice Rouzera posiada również Jun'ichi Aikawa (Dżoker Albinos), w tym wypadku w kolorze białym.
 • Chalice Arrow (jap. カリスアロー Karisu Arō) – broń Chalice'a będąca łukiem połączonym z mieczem. Broń ta sprawdza się zarówno na krótki jak i długi dystans. Chalice może umieścić w jego środku Chalice Rouzera, w którym może zeskanować trzy karty i wykonać atak, jak również w Dzikiej Formie umieścić Wild Slashery i przeskanować Dziką Kartę.
 • Shadow Chaser (jap. シャドーチェイサー Shadō Cheisā)motocykl Chalice'a powstały z przekształcenia Hondy XR250 należącej do Hajimego, która przemienia się wraz z nim. Shadow Chaser podobnie jak inne motocykle Riderów ma ograniczoną zdolność skanowania kart, zwykle w celach przyśpieszenia bądź wzmocnienia szarży.
 • Wild Slasher (jap. ワイルドスラッシャー Wairudo Surasshā) – dwa sztylety przypominające ręce modliszki, którymi Chalice może walczyć w Dzikiej Formie. Wild Slashery mogą być umieszczone w Chalice Arrow, dzięki czemu można przeskanować w nim Dziką Kartę, która umożliwia Chalice'owi na atak Wild Cyclone.

Formy[edytuj | edytuj kod]

 • Forma Asa (jap. エースフォーム Ēsu Fōmu, Ace Form) – najczęściej używana forma. Hajime za pomocą Chalice Rouzera i karty ♥A: Change Mantis (moc Nieumarłej Modliszki) przemienia się w Nieumarłą Modliszkę, zwaną inaczej Chalicem. Forma ta różni się nieco od Form Asa Blade'a, Garrena czy Leangle'a pod względem siły oraz tym, że jest ona typu czysto biologicznego, a nie biotechnologicznego. Chalice jest silniejszy od pozostałych Riderów, a także od innych Nieumarłych. Chalice jest uzbrojony w łuk zwany Chalice Arrow, do którego to może doczepić Chalice Rouzera.
 • Dziki Chalice (jap. ワイルドカリス Wairudo Karisu, Wild Chalice) – druga i najsilniejsza forma Chalice'a, odpowiednik Formy Króla Blade'a. Skanując w Chalice Rouzerze kartę ♥K: Evolution Paradoxa (moc Nieumarłego Paradoksy), Rider łączy siłę tej karty z Formą Asa. Kostium Dzikiego Chalice'a ma zielone oczy, złoto-zieloną zbroję oraz czerwone ciało. Jest to forma alternatywna do Formy Dżokera. Paradoksalnie, przemieniony w Dzikiego Chalice'a Hajime jest w stanie kontrolować swoje zmysły i zachowanie oraz może połączyć wszystkich Nieumarłych w swym kolorze w specjalną kartę zwaną Dziką Kartą.

Karty[edytuj | edytuj kod]

 • ♥A: Change Mantis – (Nieumarła Modliszka, 0 AP) – używana przez Hajimego do przemiany w Nieumarłą Modliszkę (Chalice'a), poprzez przeciągnięcie jej przez Chalice Rouzer.
 • ♥2: Spirit (Nieumarły Człowiek, 0 AP) – używana przez Dżokera do przemiany w Hajimego Aikawę (Nieumarłego Człowieka). Jest to jedyna karta, którą zostawiono mu w finale serii.
 • ♥3: Chop Head (Nieumarły Rekin, 600 AP) – używana przez Chalice'a do wzmocnienia ataków ręką.
 • ♥4: Float Dragonfly (Nieumarła Ważka, 1000 AP) – używana przez Chalice'a do latania lub przemiany w Nieumarłą Ważkę.
 • ♥5: Drill Shell (Nieumarła Muszla, 1200 AP) – używana przez Chalice'a do wzmocnienia kopnięć.
 • ♥6: Tornado Hawk (Nieumarły Jastrząb, 1400 AP) – używana przez Chalice'a do wzmocnienia ataków o moc wiatru.
 • ♥7: Bio Plant (Nieumarły Bluszcz, 1600 AP) – używana przez Chalice'a do wezwania pnączy, którymi może opleść bądź bić przeciwnika.
 • ♥8: Reflect Moth (Nieumarła Ćma, 1800 AP) – używana przez Chalice'a do odbijania ataków.
 • ♥9: Recover Camel (Nieumarły Wielbłąd, 2000 AP) – używana przez Chalice'a do regenerowania się.
 • ♥10: Shuffle Centipede (Nieumarła Stonoga, 2200 AP) – używana przez Chalice'a do ponownego użycia przeskanowanych wcześniej kart.
 • ♥J: Fusion Wolf (Nieumarły Wilk, 2400 AP) – używana przez Chalice'a do przemiany w Nieumarłego Wilka.
 • ♥Q: Absorb Orchid (Nieumarła Orchidea, 2000 AP) – używana przez Chalice'a do wzmocnienia ataków.
 • ♥K: Evolution Paradoxa (Nieumarły Paradoksa, 2800 AP) – używana przez Chalice'a do przemiany w Dzikiego Chalice'a.
 • Wild (Dzika Karta, 19600 AP) – używana przez Dzikiego Chalice'a specjalna karta będąca fuzją wszystkich jego 13 kart.
 • Joker (Nieumarły Dżoker, 0 AP) – podobnie jak inni Nieumarli, Dżoker również może zostać zamknięty w karcie. Ta karta pojawiła się jedynie w filmie Missing Ace, kiedy to Kenzaki ostatecznie zamknął w niej Hajimego. Ta karta w nieco innej wersji pojawiła się w 9 odcinku Kamen Rider Decade i zawierała w sobie moc wszystkich czterech Riderów. Jej funkcja nie jest znana.

Ataki[edytuj | edytuj kod]

 • Spinning Wave (スピニングウェーブ Supiningu Wēbu) - sztandarowy atak Chalice'a polegający na uderzeniach dłonią podczas obracania się. Chalice by go wykonać korzysta z mocy kart ♥3 i ♥6.
 • Spinning Attack (スピニングアタック Supiningu Atakku) - atak polegający na obrotowym kopnięciu. Chalice by go wykonać korzysta z mocy kart ♥5 i ♥6.
 • Spinning Dance (スピニングダンス Supiningu Dansu) - najsilniejszy atak Chalice'a w Formie Asa, ulepszona wersja Spinning Attack polegająca na obrotowym kopnięciu z wyskoku. Chalice by go wykonać korzysta z mocy kart ♥4, ♥5 i ♥6.
 • Wild Cyclone (ワイルドセイクロン Wairudo Saikuron) - najpotężniejszy atak Chalice'a, który jest w stanie wykonać jedynie przemienionym w Dzikiego Chalice'a. Po umieszczeniu Wild Slasherów w Chalice Arrowie Chalice skanuje w nich kartę Wild a następnie wykonuje potężny wystrzał ze swej broni.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Nazwa Ridera – Chalice pochodzi od łacińskiego słowa calix oznaczającego kielich bądź puchar. Ma to związek z tarotowym kolorem pucharów, który jest odpowiednikiem kierów ze zwykłych kart.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]