Haki Stërmilli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Haki Stërmilli
Haki Stërmilli, Albanian writer and politician.jpg
Data i miejsce urodzenia 1895
Dibra
Data i miejsce śmierci 17 stycznia 1953
Tirana
Przynależność polityczna Bashkimi (Zjednoczenie)

Haki Stërmilli - (ur. 1895 w Dibrze - zm. 17 stycznia 1953 w Tiranie[1]) - albański pisarz i działacz narodowy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z rodziny albańskiej, osiadłej w Macedonii. Po ukończeniu gimnazjum w Bitoli, rozpoczął działalność w albańskim ruchu narodowym. Prześladowany przez władze serbskie wyjechał z Macedonii i osiedlił się wraz z rodziną w Albanii. W okresie I wojny światowej pełnił funkcje urzędnika w podprefekturze Mati[1].

W latach 1923-1924 kierował tajnym sekretariatem działającym przy urzędzie premiera Albanii[1]. Po śmierci Avni Rustemiego w 1924 został wybrany sekretarzem młodzieżowej organizacji Bashkimi (Zjednoczenie). Jako zwolennik rządu Fana Nolego, po jego upadku Stermilli opuścił kraj i wyjechał do Królestwa SHS. Tam też został aresztowany i przekazany władzom albańskim. W sierpniu 1929 sąd w Tiranie skazał go na pięć lat więzienia za działalność antypaństwową. 28 listopada 1933 został uwolniony w wyniku amnestii[1].

W czasie okupacji włoskiej uciekł z więzienia i związał się z ruchem oporu. Pełnił funkcję przewodniczącego Antyfaszystowskiego Frontu Narodowowyzwoleńczego w Dibrze. Po zakończeniu wojny od 1950 zasiadał jako deputowany w parlamencie albańskim[1]. Przez kilka lat, do swojej śmierci pełnił funkcję dyrektora Biblioteki Narodowej.

Pierwsze utwory pisał w początkach lat 20. XX w. W jego dorobku znalazły się opowiadania, powieści, a także dramaty. W swoich dramatach poruszał problem walki ludności albańskiej przeciwko Serbom w okręgu Dibry (n.p. Dashuni e besnikri - Miłość patrioty). Najbardziej znanym jego dziełem była powieść Sikur të isha djalë (Kiedy byłem małym chłopcem). Był to jeden z pierwszych w literaturze albańskiej tekstów dotykających problemu funkcjonowania kobiet w rodzinie patriarchalnej. Osobne miejsce w jego twórczości zajmowały dzienniki, pisane w czasie pobytu w więzieniu, a także w czasie działalności w ruchu oporu. Powieść Kalorësi i Skënderbeut (Jeźdźcy Skanderbega) wydano już po śmierci pisarza, w roku 1968.

Dzieła[edytuj | edytuj kod]

  • 1923: Dibranja e mjerueshme (Nieszczęśliwa Dibranka) - dramat
  • 1923: Dashuni e besnikri (Miłość patrioty)
  • 1935: Burgu (Więzienie)
  • 1936: Sikur t'isha djalë (Kiedy byłem małym chłopcem)
  • 1950: Trashëgimtarët tanë (Nasi spadkobiercy)
  • 1966: Shtigjeve të lirisë (Ścieżki wolności)
  • 1968: Kalorësi i Skënderbeut (Jeźdźcy Skanderbega)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Elona Lata: Haki Stermilli (1895-1953) = 2017-01-31 (alb.). radiokosovaelire.com, 2016-05-16.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]