Hakia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Hakia – eksperymentalna wyszukiwarka internetowa, opracowywana przez amerykańską firmę Hakia przy udziale m.in. polskiej firmy Prokom Software SA [1]. Obecnie znajduje się w fazie testów beta w wersji anglojęzycznej. Docelowo ma być konkurencją dla Google.

Jej głównym atutem jest możliwość udzielania konkretnej odpowiedzi na pytania zadawane językiem naturalnym, np. "Jaka jest prędkość światła?" albo "Ile osób mieszka w Polsce?". Podobne możliwości oferowała wcześniej m.in. AltaVista czy Ask Jeeves. Hakia wykorzystuje ontologie budowane na bazie statystyk uzyskanych w wyniku analizy stron internetowych. Zwraca wyniki zawierające również strony ze sformułowaniami o bliskim znaczeniu. Hakia odpowiada na wiele pytań korzystając z własnych zasobów, nie odsyłając internauty do konkretnych stron. Jednak czasami jedynie zaznacza tekst, który mógłby pomóc w odnalezieniu rozwiązania. Wyszukiwarka ma też nawiązywać dialog z użytkownikiem, zachęcając go do zadawania bardziej szczegółowych pytań. Przy prostych zapytaniach (np. "cancer", "Poland", "Churchill") Hakia oferuje galerie, czyli tematyczne grupy linków do stron związanych z hasłem.

Hakia ma być główną wyszukiwarką m.in. w nowym projekcie firm Internet Group i CR Media Consulting o roboczej nazwie P21. W założeniu ma to być serwis społecznościowy konkurujący bezpośrednio z Gazeta.pl i O2.pl [2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]