Hala Bacmańska
Hala Bacmańska – polana w Grupie Lipowskiego Wierchu i Romanki w Beskidzie Żywieckim. Położona jest na południowych, podszczytowych stokach Boraczego Wierchu (1244 m) i południowym grzbiecie łączącym go z Bacmańską Górą (1054 m)[1]. W przeszłości była intensywnie użytkowana pastersko, stąd tradycyjna nazwa "hali", niemająca jednak nic wspólnego z halą jako piętrem roślinnym w górach[2].
Hala Bacmańska znajduje się na wysokości około 1125–1200 m, powyżej źródlisk Potoku Gawłowskiego i Śmierdzcego Potoku. Na mapie Geoportalu jest podpisana jako Hala Motykówka, ta nazwa pochodzie od należącego do miejscowości Złatna osiedla Motykówka[3]. Prowadzą przez nią dwa szlaki turystyczne. Polana jest dobrym punktem widokowym na południową stronę, szczególnie na graniczny, polsko-słowacki grzbiet od Pilska po Wielką Raczę. Panorama widokowa sięga po Tatry, Góry Choczańskie, Małą Fatrę i Wielką Fatrę[2].
Nazwa hali związana jest z jej dawną pasterską gospodarką i jest zbitką dwóch słów; wołoskiego pochodzenia słowa baca i niemieckiego der Mann (człowiek)[4].
Szlaki turystyczne
[edytuj | edytuj kod]- Rajcza – Zapolanka – Redykalny Wierch – Hala Bacmańska – Hala Lipowska – Hala Rysianka – Romanka
- Milówka – schronisko PTTK na Hali Boraczej – Redykalny Wierch – Lipowski Wierch – schronisko PTTK na Hali Rysiance – Żabnica-Skałka
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Beskid Śląski i Żywiecki. Mapa 1:50 000. Kraków: Wyd. „Compass”, 2011. ISBN 978-83-7605-084-3.
- ↑ a b Stanisław Figiel, Piotr Krzywda: Beskid Żywiecki. Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2006. ISBN 83-89188-59-7.
- ↑ Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2012-09-10].
- ↑ Marian Jeleśniański, Krzysztof Jamrozowicz, Joanna Pietrszko. Obiekty fizjograficzne o szczególnych walorach krajobrazowych